A Tisza vize életet lehel a Hármas-Körös medrébe, gazdagítva ezzel a táj sokszínűségét.

Idén április 30. és június 30. között a Tiszából a Körös-völgybe mintegy 99 millió köbméter víz áramlott át.

Ahogy a nyári hónapok beköszöntenek, az Alföld több tájegységében egyre szembetűnőbbé válik a vízhiány. Különösen igaz ez a Körösök völgyére, ahol a természetes vízkészlet ilyenkor igencsak megcsappan. Hogy a folyók ökológiai egyensúlya mégis fennmaradhasson, és a térség vízigényeit is ki lehessen elégíteni, ilyenkor a Tisza vize segít - méghozzá nagy mennyiségben, közölte a Közép Tisza vidéki Vízügyi Igazgatóság a Facebook-oldalán.

A nyári időszakban a Körösök medrében sokszor már nem az ősi víz található, hanem a Tiszából érkező utánpótlás. Ez a jelenség nem véletlen, hanem évtizedek óta tudatosan, mérnöki precizitással zajlik, köszönhetően a Tisza-Körös-völgyi Együttműködő Vízgazdálkodási Rendszernek, közismert nevén TIKEVIR-nek.

Ez a monumentális, 15 ezer négyzetkilométeres hatásterülettel rendelkező rendszer négy vármegye területét fedi le: Szabolcs-Szatmár-Bereg, Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok és Békés. Európa egyik legnagyobb vízgazdálkodási együttműködéseként alakult meg, célja pedig a közép-európai Alföld vízhiányának csökkentése volt. A rendszer kiemelt feladata, hogy egyensúlyt teremtsen a csapadékos és aszályos időszakok között, valamint megóvja az itt élő ökoszisztémák egészségét és fenntarthatóságát.

A TIKEVIR három fő "ere" a Keleti-főcsatorna, a Nagykunsági-főcsatorna és a Hortobágy-Berettyó. Ezek a mesterséges vízfolyások kulcsszerepet játszanak abban, hogy a Tisza, illetve a Tisza-tó vízkészletét a megfelelő helyre juttassák el. A Tiszalöki vízlépcsőn keresztül a Keleti-főcsatorna visz vizet a Körös felé, míg a Tisza-tóból a Nagykunsági-főcsatorna szolgálja az utánpótlást. Ez utóbbi eléri a Hortobágy-Berettyót is, mielőtt mind végül a Hármas-Körösbe ömlene.

A vízpótlás nemcsak egy környezetvédelmi, hanem műszaki szempontból is kiemelkedő. A Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság területén például idén április 30. és június 30. között közel 99 millió köbméter vizet vezettek át a Tiszából a Körös-völgybe.

Ez a rendszer nem csupán öntözésről vagy vízellátásról szól. Az éltető víz nélkül a folyók élővilága is súlyosan megsínylené a nyári időszakokat. A víz utánpótlása hozzájárul a halállomány fennmaradásához, a vízi növényzet túléléséhez, és ahhoz is, hogy a természetes élőhelyek ne száradjanak ki.

Az aszály országszerte gondot okoz. A napokban negatív rekord született, sosem volt ilyen alacsony a Tisza vízszintje Szolnoknál. Akkora az aszály, hogy a Maroson megjelentek a homokszigetek, de kritikus a helyzet a Balatonnál is, ahol elkezdték a halastavak lehalászását.

Related posts