Lezsákék akár a vagyonukkal is felelhetnek az egyetemi finanszírozás kapcsán felmerülő problémákért.
Hazahozta a család a Skóciában meghalt Huszti ikerlányok hamvait: az apa úgy érzi, valamit eltitkolnak előlük
Az ÁSZ által kifogásolt Optima-kötvényvásárlás miatt anyagi és büntetőjogi felelősséggel tartoznak a döntéseikért a kecskeméti Neumann János Egyetemért Alapítvány kuratóriumi tagjai. A 24.hu-nak Bárándy Péter ügyvéd, egykori igazságügyi miniszter azt mondta, hogy az a kialakult joggyakorlat, hogy ilyen esetekben az igen szavazat, a nem szavazat, illetve a tartózkodás alapozza meg vagy zárja ki a felelősséget.
Kiemelte, hogy létezik lehetőség arra, hogy a tagok a saját vagyonukkal is felelősséget vállaljanak az általuk okozott kárért. Azonban a végső döntést, amely ezt a kérdést illetően egyértelműsíti, a büntetőeljárás során a bíróság fogja meghozni, az ítélet részeként.
A bíróság döntése, amely megállapítja a büntetőjogi felelősséget, lehetőséget ad arra, hogy ha a kár mértéke, arányai és eloszlása világosan meghatározható, valamint a sértett polgári jogi igényét is benyújtották, akkor az ítélet keretében ezeket a kérdéseket is rendezze. Amennyiben viszont a polgári jogi igény nem került benyújtásra, a büntetőjogi felelősség megállapítása után nyílik lehetőség polgári per indítására - részletezte Bárándy a lap számára. Érdemes megemlíteni, hogy a kuratóriumi tagok havi 1,6 millió forintos javadalmazásban részesülnek, ami a jelentős felelősségvállalásukat hivatott tükrözni.
A kuratórium elnöke, Csizmadia Norbert, habár összeférhetetlenség okán távol maradt a döntéshozataltól, mégis ő volt a javaslatok benyújtásának kezdeményezője egy kollégájával közösen.
Bánkuty Tamás a 24.hu-nak nyilatkozva kijelentette, hogy nem ismeri sem az Állami Számvevőszék (ÁSZ) jelentéseit, sem az alapítvány álláspontját, így nem tud kommentálni a felmerült kérdéseket. Az érintett személyek közül ő volt az egyedüli, aki reagált a lap megkeresésére. Nagy Zoltán az alapítványhoz irányította a lapot, míg Lezsák Sándor telefonja egy kollégájáéra volt átirányítva. A kolléga írásban kérte, hogy küldjék el neki a kérdéseket, azonban ezekre végül nem érkezett válasz. Gaál pedig teljesen elzárkózott a reagálástól.
Az Állami Számvevőszék az alábbi problémákat emeli ki a kecskeméti Neumann János Egyetemért Alapítvány által lebonyolított, összesen 127,5 milliárd forint értékű Optima-kötvényvásárlás kapcsán.