A volt orvoskamarai elnök szavai szerint napjainkban már minden hetedik háziorvosi körzet üresen áll.
A kormányzat az egészségügyi rendszer reformjában még mindig adós az alapellátás megerősítésével. Kincses Gyula, a Magyar Orvosi Kamara korábbi elnöke a Népszavának nyilatkozva hangsúlyozta, hogy jelenleg 940 betöltetlen praxis található az országban, ami azt jelenti, hogy a körzetek 14%-ában nincs állandó orvosi ellátás. Jelenleg 6424 háziorvosi és házi gyermekorvosi praxis működik, ami tízzel kevesebb a tavalyi számhoz képest.
De hiába csökkent a körzetek száma, évről évre nő a betöltetlen praxisoké: 2013-ban még a körzetek 3,4 százaléka volt betöltetlen, 2017-ben 5,3 százalék, 2021-ben már 10,2 százalék, ez év elején 14,6 százalékra, írja a Pénzcentrum. A tartósan betöltetlen, tehát legalább fél éve megüresedett praxisok száma 833, ami a 940-nek csaknem a kilencven százaléka. Van olyan üres háziorvosi körzet (Győrzámolyon), ahol több mint ötezer betegnek nincs állandó háziorvosa.
Kincses az interjú során kiemelte, hogy az egészségügy három sürgető problémája sürget megoldást az idei évben: az ellátórendszer széttagoltsága, a humánerőforrás terén tapasztalható, egyre fokozódó nehézségek – különösen a szakdolgozók hiánya –, valamint a köz- és magánellátás viszonyának kaotikus állapota. Szerinte nem lehet komoly előrelépésre számítani, hiszen a reformokhoz szükséges források mellett azok végrehajtása számos érdekcsoportot érinthet, ami elkerülhetetlenül tiltakozásokhoz vezetne. "A politika már jó ideje kampány üzemmódba kapcsolt, így a hátralévő időszakot valószínűleg a botránykerülés és a látszólagos aktivitás jellemzi", mondta Kincses, hozzátéve, hogy legfeljebb olyan felületes intézkedések várhatóak, mint a kórtermek kampányszerű felújítása.