Fedezd fel a brit nagykövet budapesti rezidenciájának rejtett kincseit!
Erdei Zsolt szívszorító vallomása autista kislányáról mélyen megérinti a hallgatóságot: „Néha nehézséget okoz számomra, hogy megtaláljam a megfelelő türelmet és megértést.”
A brit nagykövet budapesti rezidenciájára csak keveseknek adatik meg a bejutás, ám lapunkkal most kivételt tett a Korona: az épület 100. születésnapján megmutatták az épület titkait
Talán akadnak még olyanok, akik emlékeznek A korona ékköve című sorozatra, amely Paul Scott regényéből készült. Bár a gyarmati brit birodalom idején Indiát emlegették e név alatt, Magyarországon is található egy kis ékkő, amely a királyi udvarhoz kötődik. A II. kerület egyik festői utcájában, egy impozáns villában él Paul Fox, az uralkodó nagykövete.
Bár a II. világháborút követően nem sokkal Nagy-Britannia birtokába került az épület, amelyet azóta is az angol monarchia képviselői használnak, titkai még mindig felfedezésre várnak. A villa egy évszázaddal ezelőtt a Scitovszky-család megrendelésére készült, akik a háború előtti budapesti társadalom ismert személyiségeiként tűntek fel: Scitovszky Tibor rövid ideig a Bethlen-kormány minisztereként tevékenykedett, míg Horthy Miklós kormányzó a Felsőház örökös tagjává nevezte ki. Feleségével, Hannával együtt igazi arisztokratikus életet éltek. A második világháború után az Egyesült Államokba emigráltak, ahonnan soha többé nem tértek vissza Magyarországra. Pompás rezidenciájukat, teljes berendezésével együtt, hátrahagyták, amelyet a magyar állam hamarosan birtokba vett. Később a brit kormány bérbe vette, majd megvásárolta az ingatlant, így azóta is a mindenkori nagykövetük hivatalos otthona.
- Ezek a falak rengeteg történelmet láttak, és ma már az én otthonomként szolgálnak, tele vibráló élettel - mondta Paul Fox nagykövet, miközben körbepillantott a házon. - Nagy büszkeséggel tölt el, hogy itt élhetek, és hogy az Egyesült Királyság is része ennek a lenyűgöző építménynek.
Bármerre is néz az ember, mindenütt a klasszikus brit stílus eleganciájával berendezett helyiségeket találja. A kecses ívű székek és a stílusos komódok harmóniában állnak egymással, míg a tölgyfa szalon falait díszítő faburkolat igazi otthonosságot áraszt. Külön figyelmet érdemel egy rendkívüli falióra, amely a szoba ékköveként lóg itt, mesélve a múlt és a jelen találkozásáról.
- A koronavírus-járvány alatt a feleségem elhatározta, hogy rendbe hozatja ezt az órát - mesélte a diplomata. - Folyamatosan faggatott mindenkit, hogy minél több információt szerezzen róla. Eleinte azt hittük, hogy csupán egy klasszikus XX. századi másolat. Aztán felkértünk egy szakértőt, aki kiderítette, hogy amit mi replikaként kezeltünk, az valójában egy XV. Lajos korából származó, több száz éves autentikus darab.
A ház eredeti tulajdonosait megörökítő két festmény is hasonlóan izgalmas múltra tekint vissza. Erről Ley Gábor, a rezidencia korábbi igazgatója osztotta meg velünk érdekes történeteit.
A festmények eredeti alkotója a Philip de Laszloként ismert László Fülöp volt. Az alkotások ifjabb Scitovszky Tibor birtokába jutottak, ám a képek egy kétszobás lakásban nem találtak helyet. Ekkor úgy döntött, hogy megőrzi őket, és átadta egy pannonhalmi papnak. Az évek során azonban a festmények nyomtalanul eltűntek, mígnem egy árverésen újra a felszínre kerültek. 2009-ben a brit kormány úgy határozott, hogy megvásárolja őket, és végül visszakerültek ahhoz a helyhez, ahol a századfordulón eredetileg "otthon voltak".
Az összesen 1000 négyzetméteres, négyszintes épületet ma már zárt kovácsoltvas kapu őrzi, ez azonban nem is olyan régen van így, sokáig nyitva állt. Ezen akkor változtattak, amikor a 80-as években megjelent a rezidencián egy férfi, aki menedékjogot kért. Az akkori nagykövet hiába mondta, hogy ezt nem itt kell megtenni, hanem a nagykövetségen, a férfit azonban ez nem érdekelte és letáborozott a kertben. Végül az akkor éppen itt vendégeskedő egyiptomi nagykövet - aki korábban rendőr volt - segített kitessékelni az úriembert, azóta pedig zárják a bejáratot.
A rezidencián már megfordult Diana hercegnő, a Queen zenekar tagjai, sőt II. Erzsébet királynő is. A városi legendák szerint ő a VIP 1-es nevű vendégszobában pihent meg, bár valójában csak egy rövid időre tartózkodott ott, hiszen az éjszakát máshol töltötte. Így nem is sejtette, hogy a vendégszoba nem éppen a legnyugodtabb hely, mivel a közelben elhaladó buszok zaja még a csillárban csillogó kristályokat is táncra perdíti. Egyes vendégek gyakran megjegyzik, hogy a zajok miatt az álom olykor elmarad, s a pihenés helyett inkább egy különös zajkoncert részesei lehetnek.