Megszületett a döntés: Magyarország kilép az ICC-ből.

A Telex értesülése szerint az Országgyűlés kedden nagy arányú támogatással hagyta jóvá Magyarország kilépését a Nemzetközi Büntetőbíróságból (ICC).

A parlament 134 támogató, 37 ellenző és 7 tartózkodó szavazattal elfogadta Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes javaslatát, amely a hágai központú Nemzetközi Büntetőbíróságból való kilépés kezdeményezését célozza meg Magyarország számára.

Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget irányító miniszter, április 3-án bejelentette, hogy a kormány úgy döntött, Magyarország kilép a nemzetközi szervezetből. Gulyás véleménye szerint az ICC kezdetben egy tiszteletre méltó kezdeményezés volt, de az utóbbi időszakban "politikai testületté" alakult.

Orbán Balázs, a miniszterelnök politikai igazgatója, közösségi média posztjában alaposan körüljárta a kilépés mögött álló okokat.

Az ICC az elmúlt években több esetben is olyan döntést hozott, amellyel lezáratlan, folyamatban lévő konfliktusokba avatkozott be, megnehezítve ezzel a békét és a tartós lezárás lehetőségét"

- fogalmazott.

A kormány bejelentése éppen akkor zajlott, amikor Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök Magyarországon tartózkodott. Az ICC, vagyis a Nemzetközi Büntetőbíróság, 2024-ben elfogatóparancsot bocsátott ki Netanjahu ellen. Az ICC indoklása szerint a miniszterelnök emberiesség elleni bűncselekményeket követhetett el, amelyek között szerepel a civil lakosság éheztetése mint hadviselési taktika, valamint gyilkosságok, üldöztetések és más embertelen cselekedetek.

Related posts