Megkezdődött a túszmegegyezés folyamata Izrael és a Hamász között.
Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök hivatala bejelentette, hogy Izrael és a Hamász között megállapodás született a túszok szabadon bocsátásáról. Netanjahu utasította, hogy pénteken üljön össze a politikai-biztonsági kabinet, majd ezt követően a kormány is, hogy hivatalosan is jóváhagyják a tűzszüneti megállapodást. Emellett tájékoztatták a túszok családjait a legfrissebb fejleményekről.
A BBC jelentése alapján az izraeli sajtó értesülései szerint Izrael, a Hamász, az Egyesült Államok és Katar képviselői hivatalosan is megállapodást kötöttek Dohában.
A tűzszüneti megállapodás bejelentésére először szerdán került sor, amerikai és katari közvetítők révén. Mohammed bin Abdul Rahman Al Thani katari miniszterelnök ekkor hangsúlyozta, hogy a megállapodás vasárnap lép életbe.
Netanjahu csütörtökön végül elhalasztotta a megállapodást jóváhagyó szavazást, arra hivatkozva, hogy a Hamász "az utolsó pillanatokban próbál engedményeket kicsikarni". A BBC értesülései szerint a Hamász megkísérelte, hogy több tagját is felvegye arra a listára, amely a megállapodás keretében szabadon bocsátandó palesztin foglyokat tartalmazza.
A tűzszüneti megállapodás végrehajtása csak akkor válik lehetővé, ha a biztonsági kabinet és a kormány hivatalosan is jóváhagyja. Ennek ellenére már csütörtökön számos palesztin és izraeli túsz családja kifejezte örömét a tűzszünet bejelentése kapcsán.
A konfliktus azonban továbbra is hevül: a Hamász irányítása alatt álló egészségügyi minisztérium jelentése szerint az izraeli légicsapások már több mint 80 ember életét követelték a megállapodás bejelentése óta.
Ahogyan a részletesebb cikkünkben is említettük, a három szakaszra osztott tűzszüneti megállapodás alapvonalai már körvonalazódnak, de eddig csupán az első, 42 napos időszakra vonatkozóan állapodtak meg elvben. Ennek értelmében az izraeli hadsereg fokozatosan visszavonul a Gázai övezetből, miközben egy néhány száz méter széles biztonsági sávot hagy szabadon a határok mentén. Az első lépés keretében a Hamász 33 izraeli túszt enged szabadon a fogságában lévő 98 személy közül, akik közül körülbelül hatvanan még életben lehetnek, és a kiengedettek között főként nőket és gyermekeket találunk. Minden egyes kiengedett túszért Izrael 30 palesztint enged szabadon, akik izraeli börtönökben vannak, míg a női katonákért 50 palesztin szabadulhat. Ez lehetővé teszi, hogy körülbelül ezer, a hatóságok által a Hamászhoz kapcsolt palesztin nyerje vissza a szabadságát. Izrael emellett beleegyezett abba is, hogy a korábban napi száz teherautóra korlátozott segélyszállítmányok mennyiségét legalább ötszörösére emeljék.
A tűzszünet első, hathetes időtartama alatt kellene megegyezni a folytatásról. A második szakaszban az összes többi, Hamász-fogságban lévő izraeli túsz is hazamehetne, a harmadik, végső körben pedig a felek kicserélnék a náluk lévő halottakat, és elindulhatna Gáza újjáépítése a romokból.