Mi ez a különös vonal, ami néhány ember fülcimpáján látható? | 24.hu

Néhány szakértő véleménye szerint a koszorúér-betegségre figyelmeztethet egy különös, átlós vonalat formáló redőződés, amely bizonyos egyének fülcimpáján megfigyelhető – olvasható az IFLScience cikkében. Ezt a jelenséget Frank-jelként ismerték el, és elsőként Dr. Sanders T. Frank, amerikai tüdőgyógyász írta le 1973-ban. A szakember 20 olyan páciensnél tapasztalta a szokatlan ráncosodást, akik koszorúérgörcsben szenvedtek.
Ekkor arra a következtetésre jutott, hogy ez egy olyan fizikai jelenség, amely a koszorúér-betegségre figyelmeztethet, bár a meglétének hátterében meghúzódó okok mind a mai napig vitatottak.
Az 1980-as években néhány tudós arra a következtetésre jutott, hogy a deformáció mögött az elégtelen vérellátás állhat. Ezzel szemben az 1990-es években a makrofág fehérvérsejtek aktivitása került a figyelem középpontjába, mint lehetséges ok. Ez a jelenség többek között az érelmeszesedés és az öregedés jeleként is értelmezhető.
Néhány genetikai kutatás során a HLA-B27 és C3-F géneket, továbbá a 11-es kromoszómát összekapcsolták a ráncosodás jelenségével. Más elemzések viszont az öregedés folyamatának részeként a telomerek rövidülésére mutattak rá. Ezen kívül, egyes szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy a bőr rugalmas rostjainak káros molekulák általi pusztulása is hozzájárulhat a ráncok megjelenéséhez.
Frank felfedezése óta számos kutatás foglalkozott a szív- és érrendszeri állapotok és a különböző jelenségek összefüggéseivel, és az eredmények meglehetősen vegyes képet mutatnak. Jelenleg az a konszenzus alakult ki, hogy önmagában a jel nem elegendő a betegségek előrejelzésére, viszont szoros kapcsolatban állhat az öregedési folyamattal, valamint bizonyos rendellenességekkel.
Bizonyos szakértők a koszorúérbetegség-gyanús pácienseknél a fület is tanulmányozzák. A Frank-jel azonosítása után hossza, mélysége, kétoldalisága és ferdesége alapján osztályozzák, majd további vizsgálatokra van szükség. A látványos kétoldaliság súlyosabb esetet sejtet.
A jelenség, amelyről beszélünk, igazán elterjedt, és számos neves személyiség, például ifjabb George W. Bush volt elnök esetében is észlelhető. Továbbá, a Hadrianus római császárt ábrázoló szobrokon is feltűnik, ami különösen figyelemre méltó, hiszen a kutatók véleménye szerint az uralkodó magas vérnyomásban szenvedett.