Milyen feladatok várnak a magyar űrhajósra a világűr titokzatos birodalmában? | 24.hu

Különleges mérföldkőnek számít a magyar űrhajós, Kapu Tibor küldetése – tájékoztat a HUNOR - Magyar Űrhajós Program hivatalos közleménye. A közlemény szerint a májusban várható Ax-4 misszió keretében körülbelül 60 tudományos kísérletet terveznek végrehajtani, amire korábban egyik Axiom Space-küldetés során sem volt példa.

Kapu Tibor egy négyfős legénység tagjaként látogathat el a Nemzetközi Űrállomásra (ISS), ahol a tervek szerint 14 napot tölt majd. A csapat parancsnoka a NASA nyugalmazott asztronautája, Peggy Whitson, aki rengeteg tapasztalattal rendelkezik az űrutazás terén. A pilóta az indiai Shubhanshu Shukla lesz, mellettük pedig a lengyel Sławosz Uznański kapott még helyet kutatóűrhajósként.

A kutatók feladata az lesz, hogy olyan tudományos és technológiai jellegű kutatásokat végezzenek, amelyeket kizárólag a világűrben lehet megvalósítani. Munkájuk fókuszában áll a cukorbeteg űrhajósok orvosi támogatása, valamint a mikrogravitáció emberi agyra és testre gyakorolt fiziológiai hatásainak feltérképezése. Kutatásaik emellett kiterjednek az ízületek, a véráramlás, az őssejtek, a daganatos sejtek és a sugárzás hatásainak mélyreható vizsgálatára is. E tevékenységek célja nemcsak az űrhajósok felkészítési folyamatának javítása, hanem a földi orvostudomány fejlődésének előmozdítása is.

Kapu Tibor, a kutatóűrhajós, izgalmas küldetésre készül, amely során közel harminc magyar kísérletet fog végrehajtani az ISS fedélzetén. Különféle tudományos kérdéseket fog feltárni, többek között azt, hogy az űr környezetében miként változik az emberi mikrobiom, illetve milyen módszerekkel lehet orvosolni a sugárzás által okozott DNS-károsodásokat. Kutatásai során arra is fókuszál, hogy a mikrogravitáció hogyan befolyásolja az emberek kognitív és mozgáskoordinációs képességeit. Ezen kívül új technológiák kifejlesztését is támogatja, például alacsony olvadáspontú fémek viselkedését tanulmányozva, ami potenciálisan új generációs hajtóműrendszerek megalkotásához vezethet.

A HUNOR-program tájékoztatása alapján ezen kívül további feladatokat is ellát majd:

A négy űrhajós a SpaceX Crew Dragon űrhajóján készül az űrállomásra való útra, amelyet a Falcon 9 rakéta fog fellőni. Eredetileg az Ax-4 misszió 2024 októberében indult volna, ám augusztusban bejelentették, hogy a küldetés elhalasztásra kerül, mivel az űrhajósok a Multilateral Crew Operations Panel nevű testület hivatalos jóváhagyására vártak. Az engedélyt azóta megkapták, így a legfrissebb információk szerint a küldetés legkorábban májusban valósulhat meg.

Related posts