"Ezernyi kormorán szállta meg Fonyódot, mintha csak mindent felfalnának."

Kárókatonák özönlötték el Fonyód vidékét – hívta fel a figyelmet Szári Zsolt, a Balatoni Halgazdálkodási Zrt. vezetője a sonline.hu portálon.

Új év, régi probléma. Minden többi kérdés csak felesleges szócséplés. Meddig még?

- fogalmazta meg lényegre törően a szakértő a posztjában, amelyhez videókat is mellékelt. Az anyagban több ezer madár tűnik fel, ahogy a tó fölött szárnyalnak.

Szári alaposan utánajárt a témának, és részletesen kifejtette gondolatait. Megemlítette, hogy Fonyód környékén egy reggel során akár 6-7 ezer kárókatonát is megfigyelhetünk. Ezek a madarak a Baltikumból érkeznek, hogy a jégmentes tavon táplálkozzanak. Érdekes módon egyetlen kárókatona naponta 60-80 dekagramm halat fogyaszt, így a több ezer példány jelenléte naponta több tonnányi hal eltűnését eredményezheti.

Kiemelte, hogy a nagy kárókatonák elleni védekezés során jelentős nehézségek merülnek fel. A Balatonon a kilövések lehetősége rendkívül szűkös, mivel azt szigorúan kvóták határozzák meg. A Balatoni Halgazdálkodási Zrt. halastavaiban, amelyek összterülete ezer hektár, mindössze 2000 madár kilövésére kaptak engedélyt.

Különben nem lenne halunk, amit a Balatonba telepíthetnénk. Mindent kizabálnának, ha nem védekeznénk

- nyilatkozta Szári Zsolt.

Ahogy említette, a Balaton hatalmas, 60 ezer hektáros területe olyan kihívásokkal néz szembe, amelyeket nehéz leküzdeni, hiszen a madarak mozgása rendkívül gyors és kiszámíthatatlan. Gyakran olyan helyszínekre vonulnak, amelyeket nyomon követni szinte lehetetlen: egyik nap a fonyódi mólónál bukkannak fel, másnap pedig már Balatonboglár környékén vagy Vonyarcvashegyen találkozhatunk velük csapatostul. A szigorú természetvédelmi előírások miatt azonban csupán néhány helyszínen van lehetőségük a szakembereknek, hogy figyelemmel kísérjék őket.

Pénteken Fonyódra látogat a halőri szolgálat három fegyveres munkatársa, akik sörétes puskával fognak nekilátni a madárgyérítésnek. Fontos szabály, hogy maximum 10-20 madár ejthető el, mivel a madarak gyorsan tovább repülnek.

Szári Zsolt véleménye szerint ideális megoldás lenne, ha a Balaton télen teljesen befagyna, mivel ez jelentősen mérsékelné a madarak számát a területen. Azonban 2017 óta a tó sosem fagyott be teljesen, ami még inkább fokozza a helyzet nehézségét.

A halgazdálkodási szakértők folyamatosan igyekeznek kezelni a helyzetet, de jelen pillanatban inkább úgy tűnik, hogy tűzoltásra kényszerülnek, mintsem valódi és tartós megoldások keresésére – olvasható a sonline.hu-n.

Ebben a cikkben lenyűgöző fényképeken keresztül tárjuk fel a kárókatonák által okozott pusztítás mértékét.

Related posts