Legalább hét és fél év börtönbüntetést indítványoztak Nagy János számára, aki a földügyekért felelős.

Nagy János helyettes államtitkár büntetőügyének tárgyalása a Fővárosi Törvényszéken 2024. október 19-én zajlik.

A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség súlyosabb börtönbüntetés kiszabását indítványozta a volt földügyekért felelős helyettes államtitkár, Nagy János, valamint egykori beosztottja számára.

Csiha Gábor, a Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség szóvivője a megkeresésünkre reagálva kifejtette, hogy az ügyészség célja, hogy az ítélőtábla egy középmértékű büntetést szabjon ki a volt helyettes államtitkár számára. E tekintetben Nagy esetében ez hét és fél évet jelent. Emellett megemlítette, hogy az ügyészség a volt helyettes államtitkár egykori beosztottjára vonatkozóan is súlyosabb büntetés kiszabását indítványozta.

A Budapesti Regionális Nyomozó Ügyészség négy évvel ezelőtt emelt vádat az Agrárminisztérium egykori helyettes államtitkárával és három társával szemben korrupciós bűncselekmények miatt. Az elsőfokú ítélet lényege szerint a volt helyettes államtitkár öt százalékos tulajdonrészért cserébe vállalta, hogy a kapcsolatait felhasználva támogat egy cégcsoport által már üzemeltetett és egy tervezett mezőgazdasági vállalkozást a szükséges állami földterületek használati, illetőleg tulajdonjogának megszerzésében és a jövőben meghirdetni tervezett pályázat elnyerésében.

Ezen túlmenően a helyettes államtitkár és az osztályvezető előzetesen megállapodtak abban, hogy jogtalan előnyhöz jutnak egy tanulmány elkészítésére irányuló pályázat kiírásával, amelyhez egy gazdasági társaságot vonnak be. A megállapodásuk értelmében valódi verseny hiányában a helyettes államtitkár által előre kijelölt nyertes cég helyett az osztályvezető végezte volna el a tanulmányt, amelyet később az ő jóváhagyásával fogadtak volna el. A tervek szerint a vállalkozónak kifizetett 10 millió forintot hárman osztoztak volna el. Végül azonban a keretösszeg hiányára hivatkozva a szerződéskötésre nem került sor, és a kiírt pályázatot visszavonták.

Nagy János az utolsó szó jogán azt mondta, hogy a vádiratban lévő bűncselekmények egyikét sem követte el, és hogy az ügyészség mindent megtett azért, hogy elvarrja a magasabb szintre vezető szálakat és minél rosszabb színben tüntessék fel őt.

A Fővárosi Törvényszék bűnösnek találta a volt államtitkárt a felrótt korrupciós cselekmények és közokirat-hamisítás vádjában. A bíróság hat és fél év letöltendő börtönbüntetést, valamint 3 millió 200 ezer forintos pénzbírságot szabott ki rá. Továbbá, hét évre eltiltották a közügyek gyakorlásától is.

A bíróság bűnösnek találta a helyettes államtitkár egykori osztályvezető beosztottját is, aki társtettesként részt vett a hivatali vesztegetés elfogadásában. Ennek következtében 2 év 6 hónap börtönbüntetést és 2,4 millió forintos pénzbírságot szabtak ki rá. A két érintett vállalkozót szintén hivatali vesztegetés vádjával ítélték el: az egyikük 2 év letöltendő börtönbüntetést és 3 milliós pénzbírságot kapott, míg a másiknak a büntetése két év felfüggesztett szabadságvesztés lett. A letöltendő börtönbüntetésre ítélt osztályvezetőt és a vállalkozót két évre eltiltották a közügyektől is.

Az elsőfokú ítélet ellen az ügyész fellebbezett, arra kérve a bíróságot, hogy súlyosbítsa a végrehajtandó szabadságvesztés büntetését, valamint a mellékbüntetések időtartamát. Ezzel szemben a védelem fellebbezései a felmentés, illetve a büntetések enyhítésére irányulnak. A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség nem csupán a büntetések szigorítását kérte, hanem azt is, hogy a bíróság tiltsa el a volt helyettes államtitkárt és a minisztériumi osztályvezetőt a kormányzati és közszolgálati tisztviselői tevékenység gyakorlásától. Jelenleg a vádlott nagy bűnügyi felügyelet alatt várja a fellebbviteli eljárás lezárását, míg a társai szabadlábon védekeznek.

Related posts