Nagy problémát okozhat: nem kívánt halfajok bukkantak fel a Körösök területén.

Ha ez a trend folytatódik, annak beláthatatlan következményei lehetnek.
A Magyar Haltani Társaság "Mit fogtam?" rovatába érkezett Brandt János lenyűgöző fotója, amelyen egy fiatal, egynyaras amurivadék látható. Ezt az élőlényt 2024. augusztus 21-én fogta ki a Szarvasi-Holt-Körösben. A Társaság pár hónappal később, 2024. novemberében kutatóhalászatot folytatott a Hármas-Körös békésszentandrási duzzasztójának alvizén, ahol öt, 15-25 cm közötti fiatal amur került a hálóba.
A társaság cikke szerint a Körösökből előkerült fiatal amurok pontos eredete jelenleg nem tisztázott. Az amurt hazánkba 1963-ban telepítették be Kínából és a volt Szovjetunióból. Az ezt követő évtizedekben mesterséges szaporításból származó egyedeket telepítettek országszerte, mivel úgy vélték, hogy Magyarországon természetes úton nem képes szaporodni. Ugyanakkor a természetes szaporodásának jeleit később mégis megfigyelték: először a Tiszában 1977-ben, a Dunában 1988-ban, majd a Körösökben 2019-ben. Szintén 2019-ben Közép-Tisza menti kubikgödrökből többszázas egyedszámban kerültek elő amurivadékok.
Mivel az amur egy idegenhonos halfaj, a természetes vizekbe való telepítése jogszabályi előírások szerint tiltottnak számít. Ugyanakkor a Szarvasi-Holt-Körös környékén működő halgazdaságokban aktívan tenyésztik ezt a fajt, így felmerülhet, hogy az egyedek onnan szöktek el. Emellett a természetes szaporodás lehetősége sem zárható ki, ami további kérdéseket vet fel a populáció fenntartásával kapcsolatban.