Az átlagos péniszméret jelentős növekedésen ment keresztül, de ez a változás nem feltétlenül jelenti azt, hogy okunk van az ünneplésre.

Egy friss kutatás rámutatott, hogy a méret valóban fontos szerepet játszik: az elmúlt harminc évben átlagosan jelentős növekedés tapasztalható a férfiak nemi szerveinek méretében. De vajon mi áll ennek a hátterében?
Évtizedek óta tartó kutatások során a tudósok arra a megállapításra jutottak, hogy az erektált pénisz mérete az utóbbi harminc évben jelentős növekedésen ment keresztül, míg az ernyedt hímvessző hosszában nem tapasztaltak érdemi változást - számolt be az IFLScience.
A kutatás 1942 és 2021 között vizsgálta meg 55 ezer férfi adatait. Biztosra mentek a kutatók, ezért csak olyan tanulmányokat vettek figyelembe, ahol a mérést szakember végezte, tehát az önbevalláson alapuló adatokat kizárták.
A tanulmány megállapításai szerint az erekciós hosszúság jelentős növekedést mutatott különböző régiókban és korcsoportokban az idő múlásával. Az adatok szerint a merev állapotban lévő pénisz hossza 29 év leforgása alatt 24 százalékkal megnőtt. Ez konkrétan azt jelenti, hogy az átlagos méret, amely korábban 12,3 centiméter volt, mostanra 15,2 centiméterre emelkedett, három évtized alatt.
Nem kizárt, hogy az eredményt látva akadnak férfiak és nők is, akik megörültek a hírnek, azonban a növekedést kiváltó okok már kevésbé szívderítőek. Ugyanis a vizsgálat vezető kutatója szerint a változás mögött akár a termékenység csökkenése is állhat.
A kutatók azért fogtak bele a péniszhosszak összehasonlításába, mert az évek során észleltek változásokat más, a férfiak reprodukciós egészségét érintő mutatókban is, például a spermaszám átlagának csökkenésében. Ezen megfigyelések alapján a tanulmány szerzői arra következtettek, hogy a hímvessző mérete is hasonló trendet követhetett.
A hipotézisük végül nem igazolódott be, de a kutatás vezetője úgy vélte, hogy a növekedés hátterében környezeti változások állhatnak, mint a hormonháztartásunkra ható vegyi anyagok, köztük a növényvédő szerek és egyes higiéniai termékek. A hormonális egyensúlyunk pedig hatással lehet a nemi szervek fejlődésére. Ugyanilyen okokból gondolják úgy egyes kutatók, hogy a gyerekek egyre korábban kezdenek serdülni.
A kutatócsoport megjegyezte, hogy más tényezők, például a mérési módszerek, a környezeti hőmérséklet vagy a vizsgált személy izgalmi állapota is befolyásolhatják az eredményeket. Összességében úgy vélték, hogy a váratlan adatok miatt további kutatásokra van szükség, hiszen a növekedés viszonylag rövid idő alatt történt. "Erőteljes hatás érhette a testünket és meg kell értenünk, hogy mi okozza ezt a változást" - fogalmaznak a tudósok.