Amerikában már nem szükséges levenni a cipőt a biztonsági ellenőrzések során.

"A biztonsági technológia terén végbement jelentős fejlődésről számolt be az amerikai belbiztonsági miniszter a washingtoni Ronald Reagan repülőtéren. Az új intézkedések révén a TSA is átalakuláson ment keresztül, így mostantól az amerikai repülőtereken már nem szükséges többé időt pazarolni a lábbelik - különösen a téli hónapokban - bonyolult levételére és visszahelyezésére."
A TSA, vagyis a Közlekedési Biztonsági Hatóság, az Egyesült Államok kormányzati szervének részeként jött létre, miután a 2001. szeptember 11-i terrortámadások következtében szörnyű tragédiák sora történt, amely csaknem háromezer áldozatot követelt. Ezen események hatására a TSA célja az lett, hogy minden lehetséges eszközt bevetve megakadályozza a hasonló tragédiák bekövetkezését, biztosítva ezzel az utazók biztonságát a légi közlekedés során.
A TSA rendelte el a szigorú reptéri ellenőrzéseket, amelynek egyik eleme a cipő levétele.
Az Egyesült Államokban erre a követelményre csupán azok kaptak felmentést, akik előzetesen kérvényezték a légügyi hatóság engedélyét, és sikeresen teljesítették a szigorú átvilágítási folyamatot.
Amerikában elérkezett az aranykor, amikor a lehetőségek határai szinte végtelennek tűnnek.
- Kristi Noem ezekkel a szavakkal hirdette meg, hogy többé nem kell az időigényes és idegesítő cipőlevétellel bíbelődni.
Az "aranykor" talán még némi túlzásnak számít, a belbiztonsági miniszter ugyanis közölte, hogy a felső ruharéteget, például a kabátot még le kell vetni, az öveket ki kell fűzni, az elektronikai eszközöket külön tálcában kell elhelyezni, és nem változnak a folyadékokra vonatkozó szabályok sem - jelentette a CBS News.
A Közlekedési Ügynökség bejelentette, hogy folyamatosan kutatja az új és kreatív megoldásokat, amelyek célja az utazási élmény gazdagítása és a biztonság növelése – áll a hatóság által közzétett nyilatkozatban.
Karoline Leavitt, a Fehér Ház sajtófőnöke, a közösségi médiában "nagy hírnek" titulálta a döntést, amely komoly figyelmet keltett.
A szigorú és eredeti szabályozás 2006-ban, öt évvel azelőtt lépett életbe, hogy egy férfi magasszárú cipőjében robbanószert csempészett. Richard Reid célja az volt, hogy az American Airlines Párizsból Miamiba tartó 63-as járatát a levegőben felrobbantsa, ezzel félelmet és káoszt okozva.
A gépen utazó terrorista a detonátorával babrált, ám utastársai hamar észrevették a gyanús viselkedését. A személyzet segítségével sikerült legyűrniük a férfit, ezzel meghiúsítva a sötét szándékait. Az utasszállító végül Bostonban kényszerleszállást hajtott végre, egy hosszabb kerülőúton. Szerencsére az incidens következtében senki sem sérült meg.
Richard Reid, akit a "cipőbombás" néven is ismernek, brit állampolgárként életfogytiglani börtönbüntetését tölti. Az FBI nyomozói megállapították, hogy Reid körülbelül 10 uncia, azaz több mint 280 gramm robbanóanyagot rejtett el a lábbelijeiben.
Két évvel később szélsőséges iszlám nézeteket valló bűntársát is őrizetbe vették. Szádzsid Badat elismerte, hogy hasonló módszerrel - cipőjébe rejtett robbanószerkezettel akart felrobbantani egy repülőt, szintén 2001 decemberében.
Elfogása után valódi bűnbánatot mutatott, így - ellentétben Reiddel - meglepően enyhe büntetést kapott: csupán tizenhárom évre zárták be Londonban.
Az American Airlines elleni merényletkísérletet követően a légitársaságok először csupán ajánlották az utasoknak, hogy vegyék le cipőiket a biztonsági ellenőrzés során. Az idő múlásával azonban a TSA (Közlekedési Biztonsági Hatóság) már kötelezővé tette ezt a gyakorlatot, így a cipőlevétel a repülőterek biztonsági protokolljának szerves részévé vált.