Nem minden feldolgozott étel jelent veszélyt a szív egészségére: ezek azok az ételek, amelyeket a dietetikus ajánl a biztonságos fogyasztásra.
Melyik megyénk központja Szekszárd? Íme 7 földrajzi kérdés, amire érdemes tudni a választ:
A közelmúltban egyre több figyelem irányul az ultrafeldolgozott élelmiszerek potenciális veszélyeire, melyeket sokan a szív- és érrendszeri problémák legfőbb forrásaként emlegetnek. Azonban fontos megjegyezni, hogy ezek az élelmiszerek nem homogén csoportot alkotnak; különböző feldolgozási módszerekkel készülnek, és bizonyos típusai akár a kardiológiai kockázatok mérséklésében is szerepet játszhatnak.
Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa, okleveles táplálkozástudományi szakember MSc egy új elemzés kapcsán beszélt a témáról.
Egy nagy amerikai elemzés hívta fel magára nemrégiben a figyelmet azzal, hogy azt állapította meg: egyes ultrafeldolgozott élelmiszerek a közhiedelemmel ellentétben képesek csökkenteni a szív-érrendszeri betegségek, például a szívkoszorúér-betegség és a stroke kockázatát. Ez azt is jelenti, hogy nem kell minden ilyen típusú ételtől elzárkózni, inkább érdemes tájékozódni arról, hogy ezen a kategórián belül melyik élelmiszer számít "ártalmatlannak".
Egy átfogó metaelemzés eredményei azt mutatják, hogy míg a mesterséges édesítőszerekkel és cukorral készült italok, valamint a feldolgozott húskészítmények valóban magasabb kardiológiai kockázatot hordoznak, addig a müzlik, joghurtok, tejalapú desszertek, a különböző kenyérfélék, valamint néhány sós snack lényegesen alacsonyabb rizikót jelentenek.
Köztudott, hogy a cukros üdítők összefüggésbe hozhatók számos anyagcsere-rendellenességgel, beleértve a magas vércukorszintet, az inzulinrezisztenciát, a cukorbetegséget, a viszcerális zsírt, valamint a megemelkedett trigliceridszintet. Ezek az italok nem csupán cukrot tartalmaznak, hanem mesterséges színezékekkel és egyéb adalékanyagokkal is tele vannak, amelyek tápértékük alapján értéktelenek. Ráadásul könnyen túlzásba vihetjük a fogyasztásukat, hiszen rövid idő alatt jelentős mennyiséget is megiszunk belőlük. A diétás üdítők negatív hatásairól már korábbi írásunkban olvashattál.
Ugyancsak ismert, hogy a feldolgozott húskészítmények a nem feldolgozottakhoz képest többszörös sótartalommal rendelkeznek, valamint magas a nitráttartalmuk is. Ez utóbbi egy karcinogén anyag, amely hatással van a szívre és az erekre is. Azok az ultrafeldolgozott húskészítmények pedig, amelyeket magas hőmérsékleten sütnek ki, gyulladásoknak lehetnek a kiváltói. Mindezeket számításba véve, a WHO a szalonnát, a sonkát és a szalámiféléket az első osztályú karcinogének közé sorolta.
Czakó Bettina, a Kardioközpont dietetikusa és okleveles táplálkozástudományi szakember, hangsúlyozza, hogy ezek az élelmiszerek magas telítettzsír-, só- és tartósítószertartalmuk miatt nem kedveznek a szív- és érrendszer egészségének. Ezek az összetevők hozzájárulhatnak a vérnyomás emelkedéséhez, gyulladások kialakulásához, valamint kedvezőtlen hatással vannak a koleszterinszintre is.
Hát akkor mit reggelizzünk?
A reggelizőpelyhek, noha feldolgozott élelmiszerek, sokak számára a teljes kiőrlésű gabonák jelentős forrását képezik, ami pozitív hatással van a szív egészségére. Bár elmondható, hogy gyakran cukrot és adalékanyagokat is tartalmaznak, a legjobb esetben ezek a pelyhek teljes kiőrlésűek és gazdagok rostokban. Az elemzések alapján, ha mérlegeljük az előnyöket és a hátrányokat, úgy tűnik, hogy a pelyhek előnyei túlsúlyban vannak a hátrányokkal szemben. Természetesen, ha valaki szeretne egészségesebb alternatívát választani, egy ízletes otthoni zabkása is remek módja lehet a nap indításának.
Ugyancsak feldolgozott élelmiszer lehet a joghurt, mégis hasznos, a benne található probiotikumok és a fermentáció miatt. Ez utóbbi eljárásról számos kutatás bizonyítja, hogy nemcsak a szívnek tesz jót, de a cukorbetegség ellen is hatékony. Ha tehát valaki egy kis joghurtos reggelizőpelyhet választ, alapvetően jót tehet a szív-érrendszerének.
Mit ajánl a dietetikus?
A dietetikus hangsúlyozza, hogy a feldolgozott élelmiszerek, különösen az "ultra" megnevezésűek, jelentős mértékben megváltoztatják a természetes összetételüket. Ezek a termékek gyakran elveszítik értékes tápanyagaikat, miközben iparilag előállított adalékanyagokkal gazdagítják őket. A feldolgozási folyamatok során tehát nem csupán a természetes szerkezetük sérül, hanem a tápláló összetevőik is csökkennek.
Azt mondhatjuk, hogy a feldolgozott élelmiszerek és a bioaktív összetevők közötti kapcsolat nagyon fontos. Minél kevésbé manipulált egy élelmiszer, annál gazdagabb értékes tápanyagokban. A legnagyobb jót a szív- és érrendszerünknek, valamint az egész testünknek akkor tehetjük, ha minél több friss, nyers zöldséget, gyümölcsöt, diót és magot fogyasztunk. A hüvelyesek is kifejezetten jótékony hatásúak, ha megfelelően készítjük el őket. A lényeg, hogy az élelmiszerek minél inkább megőrizzék természetes állapotukat, annál előnyösebbek számunkra! Fontos azonban megjegyezni, hogy akik már szív- és érrendszeri problémákkal küzdenek, azok számára elengedhetetlen a személyre szabott dietetikai tanácsadás. Ez a folyamat lehetőséget ad arra, hogy figyelembe vegyük az egyéni állapotot, ízlést és célokat, így egy olyan étrendet állíthatunk össze, amely nemcsak optimális, hanem megvalósítható is.