Nem teljesen értem, miért végez önkritikát a Fidesz a Till-gyilkosság következtében bevezetett büntetőjogi módosítás kapcsán.
A Törvényalkotási Bizottság (TAB) – ahogy az a megszokott, a konkrét "kormánypárti tagok" megnevezése nélkül – jóváhagyott egy módosítást, amely egy másik, az internetes agresszió csökkentésére irányuló törvényjavaslathoz kapcsolódik, és amely a Büntető Törvénykönyv egyes egyéb rendelkezéseit is érinti. Az új javaslat értelmében a fiatalkorú elkövetők esetében az életfogytig tartó szabadságvesztéssel sújtható bűncselekmények büntethetősége nem évül el.
Ezzel a lépéssel a kormánypártok megóvták magukat a hosszas, részletes vitákkal járó külön törvényhozási eljárásoktól, valamint a rendkívüli ülésnapoktól. Ugyanakkor a képviselők többségét lényegében kiszorították a döntési folyamatból, még annak ellenére is, hogy a bizottság módosító csomagjához a zárószavazás előtt a plenáris ülés keretein belül még lehetett volna hozzászólni. Vejkey Imre, az Igazságügyi Bizottság elnöke azzal indokolta ezt az eljárást, hogy a céljuk a lehető leggyorsabb döntéshozatal volt. Az ellenzék ugyan kritizálta ezt a megközelítést, és egy önálló törvényjavaslatot részesített volna előnyben, végül azonban támogatta a módosítást, mivel azt a Törvényalkotási Bizottság egyhangúlag elfogadta.
A javaslat be is került a bizottság összegző módosító indítványába a következő szöveggel:
A 2012. évi C. törvény 109. § (4) bekezdésének helyébe az alábbi új rendelkezés lép:
A büntethetőség elévülésének határidejét illetően, valamint a visszaesőkre vonatkozó szabályok figyelembevételével a (2)-(3) bekezdésben megadott időtartamok érvényesek. Fontos megjegyezni, hogy a büntethetőség nem évül el olyan bűncselekmények esetében, amelyeket életfogytig tartó szabadságvesztéssel szankcionálhatnak.
Vasárnap estére azonban a hvg.hu megtudta: ellentétben a csütörtöki állásponttal a Fidesz mégis egy önálló törvényjavaslat keretében akarja keresztülvinni a módosítást a jogi tisztázatlanságok kiküszöbölése érdekében, amely így szólna:
A 2012. évi C. törvény 109. § (4) bekezdésének helyébe az alábbi új rendelkezés lép:
A (2) bekezdés b) pontjában, valamint a (3) bekezdés b) és c) pontjaiban megfogalmazott esetekben a büntethetőség elévülésének határidejét az ott rögzített időtartamok szerint kell számítani.
A Büntető Törvénykönyvről szóló 2012. évi C. törvény 109. §-a kiegészül a következő (4a) bekezdéssel:
A visszaesőkkel kapcsolatos szabályozás tekintetében a (2) és (3) bekezdésben megfogalmazott időtartamok irányadó jellegűek.
Ezt az új verziót a hétfő reggeli ülésen vitatja meg az Igazságügyi Bizottság, amelynek Vejkey Imre (KDNP) a vezetője. Érdekes módon csütörtökön még elégedettek voltak az ott elfogadott javaslattal, most viszont a legfrissebb szöveg bemutatására készülnek. Jelenleg nem áll rendelkezésre magyarázat arra vonatkozóan, hogy miért tartják előnyösebbnek ezt az új megoldást.
Furcsa helyzet állt elő, amikor a Törvényalkotási Bizottság összegző módosító javaslatának egy adott pontjára a DK és a Fidesz is külön szavazást kért. A DK esetében ez érthető, hiszen az ellenzék gyakran kér külön szavazást, amikor egy konkrét elemet szeretne támogatni, míg a többit elutasítana. Viszont a Fidesz külön szavazási kérelme már sokkal rejtélyesebb. Úgy tűnik, mintha szándékosan szeretnék elvetni saját, korábban benyújtott, az ellenzék által is támogatott javaslatukat, hogy helyette inkább egy új verziót fogadjanak el.
Mindenképpen fontos, hogy hétfőre minden kérdés tisztázódjon. Kiemelendő, hogy mindez kizárólag a jövőre vonatkozik, hiszen a visszamenőleges jogalkotás nem megengedett. Tehát Till Tasmás gyilkosának – ha ő valóban az elkövető, ami most már vitatott – a sorsa nem ezen a tényen múlik, hanem azon a jogi vitán, amely az ügyészség, a rendőrség és az Igazságügyi Minisztérium között zajlik. A kérdés az, hogy az elkövetés időpontjában, 2000-ben érvényben volt-e a 15 éves elévülési időszak, vagy sem.