Az Európai Bizottság várhatóan elutasítja a modellváltó egyetemekre vonatkozó törvényt, ami komoly pénzügyi következményekkel járhat Magyarország számára.

Az EU nem elégedett. Magyarország viszont úgy fest, el fogja veszíteni a brüsszeli pénzek egy részét.

Úgy tűnik, hogy Magyarország számára a közelgő két hét nem hoz kedvező fordulatot, hiszen a prognózisok szerint több mint egymilliárd eurót, azaz körülbelül 400 milliárd forintot veszíthet el a 2021-2027 közötti uniós támogatások keretében. A Népszava cikke alapján a hatóságok az eltelt két év alatt nem teljesítették a Brüsszel által a befagyasztott összegek feloldásához szükséges feltételeket, így ezek az alapok végleg elvesznek az országtól. A lap több hiteles forrása is megerősítette ezt az aggasztó információt.

A közérdekű vagyonkezelő alapítványokról szóló törvény novemberi módosítása nem hozott várt eredményeket, és várhatóan az Európai Bizottság már a hét elején elutasítja azt.

Az Európai Tanács 2022. december 15-én függesztette fel határozatával a Magyarországnak járó felzárkóztatási támogatások közel egyharmadát, vagyis 6,3 milliárd forintot. Ekkor tiltották meg az uniós intézményeknek, hogy támogatást adjanak a magyar közérdekű vagyonkezelő alapítványoknak, valamint az általuk fenntartott közérdekű vagyonkezelő alapítványoknak. Ez azt jelentette, hogy a 21 magyarországi modellváltó egyetem nem vehet részt azóta sem az Erasmus+ oktatási csereprogramban, valamint a Horizont Európa kutatás-fejlesztési programban sem.

A tanács határozata részletesen bemutatta, hogy Magyarország milyen lépéseket tett a jogállamisági eljárás áprilisi megindítása óta a jogállam helyreállítása érdekében, valamint hol van szükség további korrekciókra, akár jogszabályi módosítások révén. Ezen intézkedéseket a döntést követő két éven belül kell részben vagy teljes mértékben végrehajtani, és a teljesítést az Európai Bizottság felé is jelenteni kell. A Népszava beszámolója szerint azonban a magyar hatóságok nem értesítették a Bizottságot, ami lényegében a végleges pénzvesztés kimenetelét valószínűsíti. Ennek következtében a pénz nem kerül Brüsszelhez, hanem a tagállamoknál marad, így az összeget nem is fogják lehívni. Ha a következő évben, vagy az azt követő időszakban sem történik előrelépés, akkor a következő évek végén is jelentős összegek fognak elveszni.

Related posts