Olimpiai bajnokaink is megmutatják tudásukat a fővárosi cirkusz színpadán.

Katalin és Attila álma, hogy életük legszebb napját megünnepeljék, a sors kegyetlen játéka miatt tragikus fordulatot vett. Hónapokig várták a kórházi engedélyt, de a várakozás végül nem a boldogságot, hanem a fájdalmat hozta el: Katalin elhunyt. Az esküvői álmok helyett a gyász súlya nehezedett rájuk, és a boldog pillanatok helyett a búcsúzás keserű valóságával kellett szembenézniük.

Április 1-jén egy szokatlan bejelentéssel állt elő a Fővárosi Nagycirkusz: a közönséghez intézett üzenetükben bejelentették, hogy 136 évnyi működés után bezárják kapuikat, Közép-Európa egyetlen kőcirkuszának jövője pedig egyelőre kérdéses. A bejelentés időzítése miatt sokan csak áprilisi tréfa gyanújával tekintettek a posztra, azonban miután további két hasonló üzenet is megjelent, egyre többen kezdték komolyan venni a helyzetet. A hírnek volt is némi alapja, hiszen az épületben valóban átalakítási munkálatok kezdődtek, amelyről még aznap egy videót is megosztott a vezetőség.

A fokozott figyelemre való tekintettel az illetékesek kihasználták a lehetőséget, és bejelentették, hogy 2025. április 12-től új vízi központ nyílik az intézmény helyén. Az indoklásuk szerint a szomszédos Széchenyi Gyógyfürdő és Uszoda rendkívüli népszerűsége inspirálta őket, és ígéretet tettek arra, hogy Közép-Európa egyik legmeghatározóbb vizes komplexumát fogják létrehozni.

Nem kellett sokat várni, hogy kiderüljön, a strandfürdőben nem a látogatók fognak úszni - a porond helyére épített 11 ezer literes medence egy új produkció részét képezi, amelyet SPLASH! címmel április 12-én mutattak be a közönségnek. Ahogy az az intézmény közleményéből előzetesen kiderült, a nyári szezonhoz igazított, látványos előadást egészen szeptemberig műsoron tartják majd, egy különleges időutazást ígérve a közönségnek.

A Fővárosi Nagycirkusz jellemzően klasszikus alapokon nyugvó, ám mindig valami újdonsággal kecsegtető tematikus produkciók létrehozására törekszik. A SPLASH! című előadásukkal száz évet ugranak vissza az időben, egy vízi sportközpontban, nyári medencés uszodába teleportálva a publikumot. Fekete Péter rendező az 1920-as évek hangulatát és életérzését szerette volna megidézni - a legyőzhetetlen nyarat, amelyet a vidámság, az életigenlés, a kreativitás és az újrakezdés óhaja jellemez -, a cirkuszművészetben rejlő pozitív energia és felszabadító erő ugyanis tökéletesen alkalmas erre. Mivel innentől kezdve a sport területén is máig emlékezetes eredmények születtek, az alkotók a produkció tematikájához kapcsolódóan a vízhez kötődő magyar sikereket is beépítették a műsorba.

Az előadás középpontjában egy különleges koncepció áll: az artistaszámok folyamatosan váltakozva, a falra szerelt LED kijelzőkön megjelenő vizes sportok olimpiai eredményeivel fonódnak össze. A produkció Hajós Alfréd emlékére kezdődik, majd sorra felidézi Simon Béla, Juhász Adrián, Janics Natasa, Kovács Katalin, Darnyi Tamás, Egerszegi Krisztina, Czene Attila és Kovács Ágnes kiemelkedő teljesítményeit, valamint a férfi vízilabdacsapat 2004-es athéni olimpiai diadalát is. A műsor végén pedig egy lenyűgöző montázs zárja le az estét, amelyben az összes vizes sportágban olimpiai bajnoki címet nyert sportolónk kap helyet.

Persze, íme egy egyedi változat a "Friss híreink" kifejezésre: **Legújabb tudósításaink**

A produkció egyik meghatározó eleme a porondon és a kivetítőkön is megjelenő Nikolai Komovalov és Anvar Sattarov, a Gruppa Zakhvata néven ismert orosz bohócpáros. Külön öröm, hogy humoruk sosem csap át kínos pillanatokba; igazi jókedv uralja a színpadot. A közönséggel való interakciók során olyan hangulatot teremtenek, mintha mindenki részese lenne az előadásnak. Különösen izgalmas, amikor néhány nézőt bátorítanak, hogy csatlakozzanak a játékhoz – ezek a pillanatok garantáltan felejthetetlen élményeket nyújtanak!

A premieresten Gábor Anita, a sokoldalú színész-énekesnő, varázsolta el a közönséget, miközben végigkalauzolta a műsorszámokon. Mesés mesélésével és szakszerű konferálásával mutatta be a fellépő művészeket, akiknek előadásában nemcsak a színpadon, hanem a dalokban is hallhattuk Anita csodás hangját. Zeneileg a SPLASH! valóban nosztalgikus utazásra invitál, hiszen nemcsak a táncos koreográfiák és az öltözékek idézik meg a múltat, hanem a kellékek is, amelyek a retro strandélmény mellett a hajó- és kenu motívumokkal a vízi sportok világát is megjelenítik.

Hangulatában egy nagyon vidám előadást láthattak szombaton a nézők, amit a táncosok egy közös swinggel ütöttek fel. Ezt követően sorra jöttek az artisták: az orosz Wacko & Co négyese gumiasztalon ugrálva prezentált lélegzetelállító mutatványokat, míg a francia Valentino Togni Bouglione és az Old Circus School ukrán növendékei a handstand műfajában jeleskedtek. Az orosz Aldana Abdullaeva egy óriási labdán egyensúlyozva hulahopp karikázott, nem sokkal később pedig már Fehérgyarmati Andrea és Tóth Gabriella gurtni duettje nyűgözte le a jelenlévőket.

Bár a produkciók mindegyike az ülésre szögezte a nézőket, közülük kettő valóban mély nyomot hagyott. Az egyik a kanadai-moldovai Duo Soul, azaz Sabrina Aganier és Timofei Cemco levegő karika mutatványa, amelynek pikantériáját az adja, hogy a légtornászok a valós életben is egy párt alkotnak, egymás iránt érzett szerelmük pedig átsüt a mozdulataikon. Szabályosan vibrál a levegő körülöttük, ahogy egymásra néznek a magasban, s bár feltehetőleg irdatlan erőkifejtés kell ahhoz, hogy egy kézzel vagy lábbal, netán a szájukkal tartott eszközzel megtartsák a másikat, olyan kecsesen és puhán mozognak, és olyan testhelyzeteket képesek felvenni, hogy az embernek tényleg leesik az álla.

A másik kiemelkedő attrakció az olasz Alessio Fochesato papagájszáma volt, amely a meglepetés erejével hökkentett meg mindenkit. Azt követően ugyanis, hogy Alesso bevonult és széttárta a karját, hátulról, a közönség soraiból váratlanul két óriási madár repült a kezeire, amelyekhez később több másik is csatlakozott kisebb-nagyobb méretben. A papagájokat Alessio jó párszor megreptette a nézők feje fölött, miközben különféle feladatokat végeztetett velük.

A SPLASH! grandiózus fináléja egy varázslatos vízishow-val zárult, melyet színes fények és elképesztő látványvilág tett felejthetetlenné. A porond helyén felépített medencéből a szökőkút minden fúvókája életre kelt, különféle formákat öltve, miközben a víz sugárban szökött az ég felé. Ekkor a nézők szeme előtt feltűnt az olimpiai bajnokok fotóiból készült lenyűgöző montázs, amely ünnepelt minden sportolót, aki valaha is a csúcsra jutott. A műsor csúcspontján egy mesebeli csónak, az Álomhajó, érkezett a színpadra. Az összes fellépő sorban állt, és egyenként beszálltak a csónakba, miközben a közönség lelkesen buzdította őket. A fellépők kezébe evezőket adtak, melyeken az állt, hogy "Együtt evezünk a győzelem felé!" A nézők szívből tapsoltak, és a víz csobogása mellett a közös ünneplés hangja töltötte be a teret, így a show valódi közösségi élménnyé vált.

Közben a montázs helyére különféle zászlókat vetítettek, ezzel is érzékeltetve a nemzetek egységét. A tapsrend alatt az alkotók is csatlakoztak a művészekhez, végül a falon megjelent a produkció végső üzenete:

Related posts