Orbán Viktor belép a reflektorfénybe, miközben Magyar Péter kísérletet tesz arra, hogy átvegye a közönség figyelmét.

Tömött tér vagy szellős kudarc? Március 15-én minden kiderül. Politikai küzdelem lesz a nemzeti ünnepen - vélik az Index által megkérdezett elemzők. Orbán Viktor a szuverenitás és a nemzeti identitás védelmére építhet beszédében, míg Magyar Péternek egy erős politikai üzenettel kellene megtörnie a kormány kommunikációs fölényét. A két oldal között mozgósítási verseny is kibontakozhat.
Két kiemelt nemzeti ünnep van Magyarországon, amelyeken a politikusok hagyományosan nagy jelentőségű beszédeket tartanak: március 15-e és október 23-a. Ezek az alkalmak minden évben a politika fókuszába kerülnek, amikor a politikusok aktuálpolitikai üzenetekhez igazítják a történelmi eseményeket. Ahogy az évértékelők előtt, most is
Deák Dániel rámutatott, hogy Orbán Viktor számára mindkét ünnep fontos és autentikus megszólalási lehetőséget kínál. A miniszterelnök politikai kommunikációjában központi szerepet játszik a szuverenitás és az ország szabadsága. Az elemző emlékeztetett arra, hogy a Fidesz a Patrióta pártcsaládhoz és európai parlamenti frakciójához tartozik, így a szuverenitás és a nemzeti erők melletti kiállás Orbán Viktor ünnepi beszédeiben visszatérő elemként jelenik meg.
Deák úgy véli, hogy a Tisza Párt elnöke, Magyar Péter most "politikai nyomás alatt van", miután a tavaly október 23-i eseményén "a várakozásokhoz képest kevesebben jelentek meg", mint ahogy azt beharangozta.
Míg Orbán Viktor beszédére a Millenárison sokan gyűltek össze, Magyar Péter rendezvényén, a Széna téren, meglehetősen kis létszámú közönség volt jelen.
- fogalmazott meg egy kormánypárti elemző. Úgy véli, hogy Magyar Péter most biztosra akar menni: március 15-i rendezvényét az Andrássy útra tervezi, amely "viszonylag szűk helyszínnek" számít, így akár néhány ezer fős tömeg is impozáns látványt nyújthat a fényképek alapján. Ezzel szemben Orbán Viktor a Nemzeti Múzeum előtti, jelentősen nagyobb befogadóképességű területen fogja elmondani beszédét.
Deák Dániel válaszában kifejtette, hogy várhatóan Orbán Viktor a közeljövőben részletesen bemutatja a kormány kommunikációs stratégiáit. Rámutatott, hogy a miniszterelnök évértékelő beszédében már számos fontos intézkedést bejelentett, mint például az Alaptörvény módosítását és a Pride események betiltását, valamint törvényi szigorításokat helyezett kilátásba. Egy ilyen szigorítás például a kettős állampolgárok kiutasításának lehetősége lenne. Orbán Viktor emellett határozott véleményt képvisel az Európai Unióval kapcsolatban, hiszen a legutóbbi EU-csúcson nem támogatta Ukrajna katonai segélyezését. Valószínű, hogy ezek a fontos témák is felmerülnek majd a miniszterelnök március 15-i beszédében.
A kormánypárti elemző kiemelte, március 15-e egyértelműen erődemonstráció, illetve mozgósítási verseny lesz a két politikai oldal, a Fidesz és a Tisza között, hogy melyikük tud nagyobb tömeget utcára vinni. Bár az idei március 15-e még nem bír döntő jelentőséggel a 2026-os választások szempontjából, az október 23-i és a jövő évi március 15-i események már kulcsfontosságúak lesznek, hiszen akkor már közel lesznek a parlamenti választások.
Deák Dániel véleménye szerint Magyar Péter az utóbbi hetekben "lendületét vesztette". A Partizánnal készült interjúja nem hozta meg a várt sikert, hiszen a kérdései között akadt egy furcsa momentum is: "Mennyi az idő Marci? Szeretném tudni." Emellett lemondta a Puzsér Róberttel tervezett beszélgetést, és az évértékelő beszéde sem bizonyult túlságosan hatásosnak, hiszen több hibát is vétett. Ráadásul a Tisza Párt új "himnuszának" eredete is megkérdőjeleződött, amikor kiderült, hogy egy svéd zenekar búcsúklipjét másolták. Továbbá Magyar Péternek Ukrajna katonai támogatásának megszavazásáról is magyarázkodnia kellett, ami csak tovább rontott a helyzetén.
A kormánypárti elemző véleménye szerint Orbán Viktor ismét átvette a kezdeményezést, és világosan ő határozza meg a politikai irányvonalat. Deák megjegyezte, hogy Orbán célja március 15-én a pozíciójának megerősítése lesz, míg Magyar Péter helyzete egyre inkább védekezésre kényszeríti őt. Érdekes, hogy a legfrissebb Medián-kutatás adatai szerint a Tisza Párt támogatottsága már megelőzi a kormánypártokét.
Ha Magyar Péter a március 15-i rendezvényével sem tudja visszavenni a kezdeményezést, akkor erre sokáig nem lesz lehetősége
- jelentette ki Deák.
Az utóbbi időszakban a kormánypárti elemző többször is közzétett olyan állításokat a közösségi médiában, amelyek szerint informátorai vannak Magyar Péter közvetlen környezetében. Ezekben a bejegyzésekben "belsős információkat" osztott meg, amelyekkel igyekezett felhívni a figyelmet a politikai helyzetre. Az elemző véleménye szerint a Tisza Párt elnöke "kétségbeesetten kutat" az informátorai után, miközben úgy érzi, hogy senkiben sem bízhat, és mindenhol ellenségeket vél felfedezni.
Nagy Attila Tibor véleménye szerint március 15-e nem annyira összekapcsolja, mint inkább megosztja a magyar politikai közélet aktív szereplőit. Rámutatott, hogy már a többpártrendszer 1989-es újbóli bevezetése óta a különböző politikai pártok saját ünneplésüket tartják, és ez a tendencia azóta is megmaradt.
Az ünnepi nap - akárcsak október 23-a - kiemelt politikai jelentőséggel bír, mivel a nagyobb pártok vezetői ilyenkor beszédeket mondanak, és ezek politikai demonstrációvá válnak, amelyeknek a szokásosnál nagyobb tétje van
- fogalmazott az elemző.
Nagy Attila Tibor véleménye szerint a közelgő március 15-ének két alapvető tétje van:
Az elemző javasolta, hogy Magyar Péternek olyan egyedi kifejezéseket és üzeneteket kellene megalkotnia, amelyek lehetővé tennék, hogy Orbán Viktor március 15-i beszéde háttérbe szoruljon.
Nagy Attila Tibor felhívta a figyelmet arra, hogy Orbán Viktor beszédét már korábban megalapozta a kormány által bejelentett választási osztogatási intézkedések, kiemelten az anyák adókedvezménye és a jövőbeli adómentesség. Ezen túlmenően a szuverenitás és a nemzeti függetlenség kérdése is központi szerepet kaphat a miniszterelnök mondandójában, különösen a március 15-i nemzeti ünnep alkalmával. Ez az időpont kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy a szabadságharc dicső emlékére hivatkozva erősítse a nemzeti identitás és függetlenség körüli politikai diskurzust.
Az elemző véleménye szerint...
Nagy Attila Tibor véleménye szerint az utóbbi időszakban az eddigi üzenetek már nem annyira hatékonyak, ezért Magyar Péternek érdemes lenne valami frisset és bátorat kitalálnia, ha valóban szeretne eredményeket elérni.