A Pannonhalmi Főapátság vezetője kifejezte, hogy XIV. Leó pápa lehetőséget kap arra, hogy továbbépítse elődjének örökségét és munkáját.

A pápaválasztás rendkívül gyors lefolyása a bíborosok között tapasztalható széleskörű egyetértést tükrözi, míg az új egyházfő várhatóan Ferenc pápa hagyományait és szellemiségét követi majd - nyilatkozta Hortobágyi T. Cirill, a Pannonhalmi Főapátság vezetője a Portfolio Checklist hétfői műsorában. A főapát kiemelte, hogy XIV. Leó pápa észak- és dél-amerikai tapasztalatai kulcsszerepet játszhatnak abban, ahogyan az egyház a jövőben formálódik és működik.

Május 8-án a katolikus egyház történetében mérföldkőhöz érkeztünk: először választottak amerikai főpapot pápává. Robert Francis Prevost bíboros, aki a XIV. Leó néven fogja betölteni Szent Péter örökösének szerepét, a történelem 267. pápája lett. Az új egyházfő személye és lehetséges irányvonalai iránti érdeklődés különösen nagy a magyar hívők körében. Ennek kapcsán Hortobágyi T. Cirill pannonhalmi főapátot kérdeztük a pápaválasztás jelentőségéről, valamint az új pápa várható szolgálatáról és hatásairól.

A főapát hangsúlyozta, hogy a pápaválasztás mindig tartogat meglepetéseket, mivel a külső spekulációk ellenére a végső döntés az egyház belső dinamikájából ered.

A pannonhalmi főapát úgy gondolja, hogy Ferenc pápa szellemiségében folytatódik majd a pápai szolgálat, és egyértelmű folytonosság várható. Ezt a meglátását két fontos tényre alapozza: egyrészt arra, hogy a két egyházi vezető már Latin-Amerikában ismerték egymást és baráti kapcsolatot ápoltak, még mielőtt Ferenc pápa Rómába került volna, másrészt pedig arra, hogy Ferenc pápa bizalma jeleként Prevost bíborost a püspöki kongregáció, vagyis a Püspöki Dikasztérium élére nevezte ki.

A nők egyházi szerepvállalásával kapcsolatban felidézte, hogy Ferenc pápa már tett lépéseket ezen a téren, de nem várható gyors előrelépés. A cölibátus kapcsán pedig azt emelte ki, hogy az a szerzetesi hagyomány szerves része marad, de elképzelhető, hogy

A jövőben az egyház várhatóan szélesebb mérlegelési jogkört biztosít a helyi püspöki karok számára, lehetővé téve számukra, hogy figyelembe vegyék a kulturális sajátosságokat. Ennek keretében akár a nős férfiak pappá szentelésének kérdése is újraértékelésre kerülhet.

A főapát hangsúlyozta, hogy különös jelentőséggel bír, hogy éppen Trump elnöksége alatt választottak amerikai pápát. Szerinte ez a döntés azt a fontos üzenetet közvetíti, hogy az Egyesült Államoknak aktív és pozitív szerepet kell vállalnia a globális közéletben, amelyben a pápa is jelentős szereplővé válhat. Rámutatott, hogy az új pápa személyisége rendkívül színes, hiszen nem csupán amerikainak vagy peruinak tekinthető, hanem a Vatikán falai között is hosszú időt töltött, ami gazdagítja perspektíváját és megközelítését.

Related posts