A NASA nehéz helyzetbe került, mivel a tudósai nem férhetnek hozzá a kínai holdmintákhoz. Ez a fejlemény komoly kihívás elé állítja az amerikai űrkutatási ügynökséget, amely régóta vágyik a különböző forrásokból származó adatok és minták tanulmányozására.

A kínai Csang-o-5 űrszonda 2020-ban gyűjtött értékes holdmintái végre eljutottak a nemzetközi kutatókhoz. Az Egyesült Államok tudósai azonban egy jogszabály miatt sokáig úgy tűnt, hogy lemaradnak erről a különleges lehetőségről – számol be a Live Science.
A 2011-ben életbe lépett Wolf-módosítás szigorúan korlátozza a NASA és a kínai űrkutatási hivatal (CNSA) közötti együttműködést, valamint a két ország tudósai közötti közvetlen kapcsolatokat. Ennek fő célja, hogy megakadályozza a kínai kutatók hozzáférését az amerikai űrtechnológiákhoz, mivel az Egyesült Államok attól tart, hogy Kína ezeket a fejlesztéseket katonai célokra is felhasználhatja. A módosítás révén az amerikai kormány igyekszik megvédeni a saját innovációit és technológiai előnyét a globális versenyben.
A tudomány már számos alkalommal bizonyította, hogy képes hidakat építeni a különböző országok között, még a legnagyobb politikai feszültségek idején is. A hidegháború időszakában például a földönkívüli intelligencia kutatására irányuló SETI projekt a két nagyhatalom, az Egyesült Államok és a Szovjetunió tudósainak együttműködését hozta magával. Olyan szoros volt az együttműködés, hogy 1971-ben a Szovjetunióban konferenciát szerveztek a témában. Ezen kívül emlékezetes esemény volt az Apollo-Szojuz találkozó 1975-ben, ahol amerikai űrhajósok és szovjet kozmonauták találkoztak, és baráti kezet fogtak az űr végtelenjében.
A törvény azonban megakadályozza, hogy napjainkban hasonló űrtudományi együttműködés alakuljon ki az amerikai és a kínai kormány között a Kongresszus előzetes jóváhagyása nélkül.
Végül Timothy Glotch egyetlen amerikai bolygókutatóként mégis kapott egy mintát a kutatásokhoz. Ennek egyetlen feltétele az volt, hogy kutatócsoportjával, a San Franciscó-i Állami Egyetem és a Hongkongi Egyetem tudósaival csakis magánfinanszírozott kutatáshoz használhatják fel a mintákat, és a beszerzési utat is az intézményeknek kellett állnia.
A lap hangsúlyozza, fontos, hogy az amerikai kutatók is hozzáférhessenek a Csang-o-5 mintáihoz, mert ez lehetővé teszi, hogy közvetlen összehasonlításokat végezzenek az Apollo-korszakbeli holdminták és a Csang-o-5-ről származók között. Ez azért is fontos, mert kínai tudósok szerint a Csang-o-5 mintában található bazaltos anyag lényegesen fiatalabb, mint az Apollo által gyűjtött vulkáni minták. Ez arra utal, hogy a Hold sokkal tovább lehetett vulkanikusan aktív, mint azt a tudósok gondolták.