A "posványos" kifejezés a sűrű, iszapos talajokra utal, amelyek gyakran kellemetlen szagúak és nehezen járhatóak. Ezen a területen a növényzet sűrű, és gyakran találkozhatunk benne különféle vízi élőlényekkel. A posványos vidékek titokzatos szépséget hord

Hosszú időbe telt, de végre megszületett a mindent megvilágító érvelés, ami alátámasztja, miért szükséges Magyarország számára Oroszország támogatása Ukrajna helyett, annak ellenére, hogy az utóbbi országot éppen támadás éri. Három és fél évnyi gondolkodás vezetett ehhez, ami végtelennek tűnhet, főleg ha valaki egy honvédő háborút vív ebben az időszakban. Azonban, amikor a megmagyarázhatatlant kell értelmezni, a három és fél év nem is olyan hosszú idő. Olyan ez, mint amikor a kereszténydemokrata Hoppál Péter, aki elviekben a keresztényüldözés ellen áll, azt állítja, hogy Azerbajdzsán "felszabadította" Hegyi-Karabahot, ahol körülbelül 500 évvel azelőtt épült az első (örmény) keresztény templom, mielőtt még a mohamedánizmus megjelent volna a világban.

Ahogyan Hoppál is valószínűleg hosszú órákon át töprengett, amíg megszületett ez a bölcs megállapítás, úgy egyértelmű, hogy a fideszes világkép keretein belül a jó és a rossz harcának leegyszerűsítése sem volt mentes a gondolkodástól. A kérdés, hogy a súlyos válság alatt álló Ukrajna miért a rossz, míg az agresszorként fellépő orosz hódító miért a jó, nyilvánvalóan nem volt egyszerű. De a közpénzből fenntartott ideológiai műhelyek – a Századvégtől Schmidt Mária intézményéig – nem tétlenkedtek: végül sikerült megtalálniuk a megoldást. A hivatalos pártlapban megjelent, díjnyertes érvelés a NER vezetőinek idei tusványosi politikai rendezvényéhez készült, és így fogalmazott: a háború nem az ukrán szuverenitás megvédéséről szól, hanem arról, hogy a globális háttérhatalom véglegesen megszilárdítsa hatalmát Ukrajnában.

Elgondolkodhatunk azon, hogy milyen ironikus helyzetek adódhatnak, amikor talán csak sejtjük, hogy a szerző kire is utalhat. Az oroszok nevét is említhetjük, figyelembe véve, hogy ők az ukrajnai legnagyobb külföldi földhasználók, ha ciprusi cégeken keresztül is. De ha nem róluk van szó, akkor ott van például Kína, mint második a sorban. Ezek a morális kérdések azonban olyan mélységeket érintenek, hogy a józan ész határvonalán egy állampolgár, főleg ha a saját adójából finanszírozott kormányzati narratívát hallgatja, könnyedén elveszítheti a humorérzékét. Az ember már előre aggódik, hogy hová mélyül még a kormányfő a morális mocsárban, akit egyre inkább a világ a magyarokkal azonosít, és aki általában Tusványos színpadán osztja meg legszürreálisabb ötleteit a híveivel és a nagyérdeművel egyaránt.

A bevezetőben említett elmeszülemény már önmagában is a ráhangolás eszköze; nem csupán a történelemhamisításra utal, hanem arra is, hogy az anyaországot "Belsőmagyarországnak" nevezve próbál meg egyfajta nemzeti egységet köré fonni a hazugság szövedékére. Nem állítjuk, hogy ez szép próbálkozás, hiszen annyira vonzó, mint egy hajnali járdán heverő hányás. Ugyanakkor szerencsére van egy friss ellenpont: Beke Mihály András, aki a kolozsvári gyökerekkel rendelkező volt beregszászi és csíkszeredai magyar diplomata, demonstratívan összetépte fideszes párttagkönyvét, kifejezve ezzel tiltakozását az oroszpárti, Simion-barát orbáni politika ellen. Ezzel jelezve, hogy a túloldalon is megkezdődött az ébredés; egyre többen próbálnak kijutni abból a mocsárból, ahova Orbán Viktor húzta le a magyarokat, legyenek azok határokon innen vagy túl.

Related posts