Rácz András üzenete Lánczi Tamásnak: Tőletek, bohócok, nem rettegek!

A szakértő véleménye szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal által közzétett jelentés, Gulyás Gergely szavaira támaszkodva, csupán egy jelentéktelen szösszenet.

"Ti tényleg úgy gondoljátok, hogy meg tudtok ijeszteni minket?!" - tette fel a kérdést Rácz András, Oroszország szakértője, a Szuverenitásvédelmi Hivatalnak. Véleménye szerint a Lánczi Tamás által vezetett hivatal tévesen hiszi, hogy az emberek félnek tőlük, mert "nem értitek, mit képes tenni az emberrel három évnyi háború. Az orosz barátaitok rakétáitól tényleg félek... de tőletek, bohócok, nem. Soha nem fogok - fogalmazott Rácz.

Az Oroszország szakértő szerint a Sokkszerű dezinformációs kampányt indítottak Magyarországgal című jelentés "szépen egymás mellé rakja a Kárpátalján elfogott magyar ügynökök ügyét, ennek a sajtóban történő megjelenését és a Tisza párt által egy nappal korábban nyilvánosságra hozott hangfelvételt a honvédelmi miniszterről, és azt állítja, hogy ezek egy összehangolt dezinformációs kampány részei". Rácz szerint azonban ezzel több probléma is van:

Az első megállapítás, hogy nincs semmilyen bizonyíték arra, hogy az események között valódi összefüggés állna fenn. A Szuverenitásvédelmi Hivatal egyedüli érve az időbeli közelség. "Attól, hogy sokszor és fenyegető kifejezésekkel hivatkoztok rá, még nem válik valósággá" - hangsúlyozza Rácz. A szakértő említi, hogy bármilyen elemzési módszertan alapvető követelménye, hogy tisztázni kell, mi a különbség az összefüggés és az egybeesés között; vagyis, hogy két esemény véletlenül követi-e egymást, vagy valóban van mögöttük egy ok. "Ti viszont nem foglalkoztok ezzel, hanem egyszerűen kijelentitek, hogy itt egy átfogó dezinformációs kampány zajlik" - írja Rácz András, aki szerint még egy egyetemi szemináriumi dolgozatot sem szabadna átengedni ilyen felületes módszertani megközelítéssel.

Problémaként veti fel azt is, hogy a hivatal tények és érvek felsorakoztatása nélkül próbálja cáfolni a dolgokat, csupán annyival elintézve mindent, hogy "márpedig ez nem igaz", vagy "ez dezinformáció". Szerinte ha Láncziék tudnának bármit is a szakmáról, aminek a tudoraként tetszelegnek, akkor menne ez is, mert nem ördöngösség. Kiemeli azt is, hogy ha valami Lánczi számára nem érthető, még nem biztos, hogy összeesküvés van mögötte.

Nem külföldi ügynök vagyok, kedves Tamás, hanem egyszerűen csak külföldön (is) dolgozom - hasonlóan sok százezer másik magyarhoz. Nincs ebben semmi rendkívüli

- üzeni Rácz, majd részletesen kifejti, hogy nem minden pozíció mögött rejtőzik politikai manipuláció.

A harmadik pontban felveti, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal anyaga egy korábbi Facebook-posztját hat alkalommal hivatkozza le, majd kissé ironikus hangsúllyal megköszöni, hogy úgy hivatkoznak rá, hogy Rácz András Oroszország-szakértő "elemzéséből". Szerinte ezt sem sikerült rendesen megcsinálni, mert ezen logika mentén a szakértő szót kellett volna idézőjelbe tenni.

Rácz véleménye szerint Láncziék cselekedetei mögött egy orosz típusú logika rejlik, amelyet "odaát információs elrettentésnek" neveznek. Szerinte az információs elrettentés lényege, hogy ha valakire elegendő információs nyomást gyakorolunk (például lejáratással), akkor az adott személyt rá lehet bírni a tevékenysége megváltoztatására, mindezt anélkül, hogy kényszerítőbb vagy erőforrás-igényesebb módszerekhez kellene folyamodni. Rácz azt is hangsúlyozza, hogy az összes NER-es lejáratókampány ezen a logikai alapelven nyugszik.

A szakértő szerint ez a módszer sokszor működőképes, de nem vele szemben. Kifejti, hogy attól nem fog megijedni, ha össze-vissza irkálnak róla kétes színvonalú dolgokat, mert az elmúlt három évben olyan dolgokat látott a háborúban, amikre szavak nincsenek.

Ti valószínűleg ezt sosem fogjátok felfogni, mert egyszerűen hiányzik belőletek a bátorság ahhoz, hogy szemtől szembe nézzetek a helyzettel. Érdekes módon, még azzal is hiányzik a merszetek, hogy vállaljátok a "jelentéseteket" névvel.

Rácz "csupán azt sajnálja a gyávaságotokban, hogy sosem tapasztaljátok meg, milyen átélni egy többórás légitámadást egy pincében, amely nem óvóhelynek készült, így csak reménykedni tudsz, hogy elbírja, ha a feletted lévő épületet találják el. Vagy amikor először kerülsz bele a tüzérségi tűz zűrzavarába. Vagy amikor úgy haladsz keresztül egy kisvároson, hogy negyed órával korábban még aknavetővel lövöldöztek az oroszok, és bármikor újra megkezdhetik a támadást. És ezek csupán azok a tapasztalatok, amelyeket leírhatok anélkül, hogy a Facebook letiltana."

A szakértő véleménye szerint a Szuverenitásvédelmi Hivatal jelentése, amely tele van hangzatos kifejezésekkel és a szuverenitásra leselkedő veszélyekkel, valójában eltörpül az életveszélyes helyzetekhez képest. Ahogy Gulyás Gergely fogalmazott, mindez csupán „lepke fingszerű” dolog.

Facebook-posztja végén két izgalmas ígéretet tett:

Related posts