Rejtélyes módon tizedeli a kutyákat egy ismeretlen gyilkos a következő magyar településeken – sok gazdi mit sem sejt a fenyegetésről.

"A szívférgesség egy alattomos és sokáig rejtőzködő betegség, amelynek korai felismerése kulcsfontosságú a súlyos szövődmények megelőzésében. Kampányunk célja, hogy minél szélesebb körben elérjük a gazdikat, és arra ösztönözzük őket, hogy tudatos döntésekkel óvják meg kedvenceik egészségét" – nyilatkozta Dr. Aladics Balázs, az Elanco ügyvezető igazgatója.
A 2024-es év folyamán végzett 1000 tesztből 931 negatív, míg 69 pozitív eredmény született. Ez azt jelenti, hogy országos szinten a kutyák 7%-a mutatott fertőzöttséget.
A pozitív teszttel rendelkező kutyák túlnyomó többsége (90%-a) legalább részben vagy teljes egészében kerti tartásmódban élt, és csupán 20 százalékuk részesült szúnyogok távoltartására irányuló védelemben. A tulajdonosok elmondása alapján a pozitív teszteredményt adó ebek körülbelül 30 százalékának környezetében található valamilyen vízfelület (például tó, patak, folyó), további 10 százalékuk pedig rendszeresen jár ilyen helyekre.
A szívféreg lárvái, más néven mikrofiláriák, a fertőzött állat vérében találhatóak, és egy szúnyogcsípés révén jutnak be a rovar testébe. E folyamat során körülbelül két hét alatt alakulnak át olyan érettségi állapotba, amely lehetővé teszi számukra, hogy új gazdatestet fertőzzenek meg. Amikor a szúnyog ismét táplálkozik, a lárvák átkerülnek egy másik kutya szervezetébe. A kutya testében ezek a lárvák hónapok alatt fejlődnek ki, végül a szívben és a tüdőartériákban telepednek le. A kifejlett férgek akár hét évig is élhetnek, miközben folyamatosan újabb lárvákat termelnek, amelyek a véráramban keringenek, és újabb szúnyogcsípéseken keresztül más kutyákba juthatnak. A fertőzés sokáig észrevétlen maradhat, így gyakran csak akkor derül fény rá, amikor már súlyos, visszafordíthatatlan károsodást okozott a kutya szervezetében, ami akár halálhoz is vezethet.
A szúnyogcsípések elkerülésének érdekében érdemes hatékony szúnyogriasztó termékeket alkalmaznunk. Fontos, hogy kerüljük a pangó és állóvizek közelében tett sétákat a hajnali és szürkületi órákban, hiszen ekkor a szúnyogok a legnagyobb számban és aktivitással támadnak.
· Rendszeres szűrővizsgálatok: Minden hat hónaposnál idősebb kutyát érdemes rendszeresen szívférgesség szűrésen átesni az állatorvosunknál. A korai diagnózis kulcsfontosságú lehet a betegség súlyosabb szövődményeinek megelőzésében.
· Prevenciós terápia: Használjunk szívféreg ellen védő készítményeket, amelyek hatékonyan hozzájárulnak a szívférgesség megelőzéséhez.
Az országos szűrőkampány keretében a vállalat kiemelt figyelmet fordít az edukációra is. Ennek részeként az Eszkuláp Állatvédő Egyesülettel és az Akela Kutyaiskolával együtt közösségi média felületeiken edukációs tartalmakkal hívják fel a figyelmet a prevenció fontosságára. A kampány célja, hogy minél több felelős kutyatartót ösztönözzenek arra, hogy elvégeztessék kedvenceik szűrővizsgálatát, ezzel is hozzájárulva a betegség korai felismeréséhez.
Az Eszkuláp Állatvédő Egyesület célja, hogy a gyepmesteri telepekről származó kutyákat mentse meg az ország minden szegletéből. Mióta megalakult, minden egyes beérkező kutya és macska kötelező szívféregszűrésen vesz részt. Korábban a legmagasabb fertőzöttségi arány a déli területekről érkező állatoknál volt megfigyelhető, de az utóbbi évek tapasztalatai alapján már országszerte bárhol előfordulhat. „Ezért tartjuk elengedhetetlennek, hogy minden gazdi figyeljen erre a komoly kockázatra, és gondoskodjon kedvence rendszeres szűréséről” - hangsúlyozta Németh Réka, az egyesület vezetője.