Reuters hírei szerint a kanadai miniszterelnök bármikor bejelentheti lemondását.

Justin Trudeau kanadai miniszterelnök egyre valószínűbb, hogy bejelenti lemondási szándékát, bár végleges döntést még nem hozott - írja a Reuters egy Trudeau gondolkodását jól ismerő forrásra hivatkozva.

A Globe and Mail kanadai lap már a Reuters értesülései előtt arról számolt be, hogy Trudeau várhatóan hétfőn bejelenti: kilenc évnyi hivatalban töltött idő után lemond a kormányzó kanadai Liberális Párt vezetői tisztségéről. Trudeau távozásával a párt állandó vezető nélkül maradna egy olyan időszakban, amikor a felmérések szerint a liberálisok csúnyán kikapnának az ellenzéki konzervatívoktól az október végéig tartandó választáson.

A Globe and Mailnek nyilatkozó források egészen pontos adatokat nem közöltek arról, hogy Trudeau mikorra jelenti be a távozását, de úgy saccoltak, hogy az a liberális törvényhozók szerdai rendkívüli ülése előtt történik majd meg. A liberális parlamenti képviselők állítólag a nem túl fényes közvélemény-kutatások hatására szólították fel Trudeau-t a távozásra.

A miniszterelnöki hivatal nem válaszolt a Reuters által intézett megkeresésre a lemondással kapcsolatban. Ugyanakkor a kormányfő hétfői, nyilvánosan hozzáférhető programja alapján várhatóan részt vesz a kabinetbizottság ülésén, ahol a Kanada és az Egyesült Államok közötti kapcsolatokat fogják megvitatni.

A Globe and Mail beszámolója azt sem tisztázza, hogy Trudeau azonnal távozik-e, vagy addig marad miniszterelnök, amíg új liberális vezetőt nem választanak. A kanadai miniszterelnök 2013-ban vette át a liberálisok vezetését, amikor a párt nagy bajban volt, és történetében először szorult harmadik helyre az alsóházban. Ha Trudeau valóban lemond, az valószínűleg újabb löketet adna a választások gyors kiírására, hogy olyan stabil kormányt állítsanak fel, amely képes lesz megbirkózni a megválasztott elnök, Donald Trump kormányával a következő négy évben.

A belső körökből származó hírek alapján a miniszterelnök, Justin Trudeau, megbeszélést folytatott Dominic LeBlanc pénzügyminiszterrel, amelynek során arról tárgyaltak, hogy LeBlanc vállalná-e az ideiglenes vezetői szerepet. Trudeau, aki 53 éves, december óta szembesül a párttársai részéről érkező lemondási követelésekkel. Ez a feszültség akkor kezdődött, amikor megpróbálta visszaszorítani Chrystia Freeland pénzügyminisztert, aki a legszorosabb szövetségesei közé tartozik, csupán azért, mert ellenezte a miniszterelnök nagyobb kiadásokra vonatkozó terveit. Freeland azonban nem tűrte el a helyzetet, és inkább lemondott, majd levelet írt, amelyben Trudeau-t azzal vádolta, hogy "politikai játszmákra" fókuszál, ahelyett hogy az ország érdekeit tartaná szem előtt.

Justin Trudeau 2015-ben a nők jogainak védelmét és az éghajlatváltozás elleni harcot hangsúlyozva vezette be a liberálisok progresszív menetrendjét, amely sokak reményeit felkeltette. Azonban a kormányzás mindennapjai egyre inkább próbára tették, és nem volt kivétel a világjárvány, amely őt és más nyugati vezetőket is komoly kihívások elé állított. Ottawa jelentős összegeket fordított a fogyasztók és vállalkozások megsegítésére, de ennek következtében rekord nagyságú költségvetési hiány halmozódott fel, ami nemcsak a gazdaságot érintette, hanem a közvélemény frusztrációját is fokozta a megugró árak miatt. Emellett az elhibázott bevándorláspolitika több százezer új lakost hozott Kanadába, ami tovább súlyosbította a már amúgy is túlfűtött ingatlanpiac helyzetét.

Related posts