A Pride annyira sikeresre sikerült, hogy a kormány végül kénytelen volt előrukkolni a gyermektelenek számára kínált kedvező lakáshitel lehetőségével.

A fővárosi költségvetés véglegesítése megtörtént az év hátralévő részére, miközben a kormány bejelentette a kedvezményes lakáshitel program folytatását, valamint az állami vállalatoknál tervezett megtakarításokat. Nemzetközi szinten pedig már készülnek arra, hogy mi fog történni, amikor a vámháború három hónapos tűzszünete hamarosan véget ér. Ez a HVG legfrissebb heti gazdasági összefoglalója.
Úgy kezdtük a hetet, hogy még mindenki a Pride-dal volt elfoglalva, de közben a budapesti városházán történt még egy, közel sem annyira látványos, viszont nagyon fontos esemény: órákkal a hétfő éjféli határidő előtt nagy nehezen csak sikerült összekalapálni egy olyan fővárosi költségvetést a második félévre, amelyet a Fideszen kívül minden frakció meg tudott szavazni, úgyhogy működőképes maradt a város júliustól is. És bár huszonhárom képviselő gombnyomása nem annyira jó téma a fotósoknak, mint a több százezres vonulás az Erzsébet-hídon, azért volt annak is egy politikai üzenete, hogy sok, egymástól nagyon távoli párt volt képes érdemi megegyezésre.
Egy időben a kormány is bejelentette, hogy új rendeletet hozott, amely a bérköltségek csökkentésére vonatkozik számos állami tulajdonú vállalatnál. A számításaink szerint e lépés milliárdos bevételt hozhat az államkasszába. Azonban fontos megjegyezni, hogy ez önmagában nem fogja megoldani a költségvetés számos problémáját, különösen azért, mert a legnagyobb állami cégek, mint például a Magyar Posta és a MÁV, mentesültek a kötelezettségek alól. Inkább egy jelzésértékű intézkedésről van szó: a kormány egyértelműen jelzi, hogy széleskörű spórolásra van szükség, amit a legtöbb állami vállalatnak el kell fogadnia. A helyzet azonban aggasztó, hiszen ahogy az államkassza kimerül, úgy a kormány egyre kevesebb támogatást oszt szét, és ezeket egyedi döntések alapján teszi. Ezt a rendszert sokan bírálták már, legutóbb az Állami Számvevőszék is kifejezte aggályait. Ráadásul mostanra az akkugyárak számára is egyre szűkebb keretek állnak rendelkezésre.
Ami pedig a költségvetés tervezésének stabilitását illeti, június 30-án délelőtt jelent meg a cikkünk arról, hogy az első félévben huszonkét alkalommal írták át a büdzsét. De a kormány ránkcáfolt, még aznap este, pár órával a félév vége előtt megjelent a költségvetés huszonharmadik átírása is. Majd már az év második felére átcsúszva, július 3-án a huszonnegyedik. -- voting control --
Néhány napnak kellett eltelnie a Pride esemény után, míg a kormány végül megfogalmazta, mit léphet a közbeszéd befolyásának visszaszerzése érdekében. A választásuk egy rendkívül fontos témára esett: a fiatalok számára kedvezményes, 3%-os hitelt kínálnak az első ingatlan megvásárlásához. Ami különösen figyelemre méltó, hogy ezúttal eltérnek a korábbi gyakorlatoktól, hiszen a juttatás nem köti a házasságot vagy gyermekvállalást. A hitelkeret maximum 50 millió forint lehet, és egy fontos feltétel, hogy csak olyan ingatlanokra vehető igénybe, ahol a négyzetméterár nem haladja meg az 1,5 millió forintot.
Van is miért küzdeni a fiatalok szavazatáért (bár a lehetőséggel korhatár nélkül lehet élni): ők jóval az átlag alatt keresnek, a munkanélküliségük átlag fölötti (mielőtt bárki félreértené, aki még tanul, az nem számít munkanélkülinek), és a fizetés jelentős részét elviszi a továbbtanulás, mielőtt a lakásvásárlás szóba jöhetne. Közben pedig lakhatási válság van, hiába akad 600 ezer lakatlan lakás, azok olyanok, vagy olyan helyen találhatóak, ahol nincs rájuk kereslet. Befektetési céllal sokan vesznek ingatlant, de kevés a bérlakás. -- voting control --
Az MNB elemzése szerint a kormány által bevezetett árkorlátozások legoptimistább forgatókönyv szerint is csupán 0,8 százalékponttal mérsékelhetik az inflációt. Ezen kívül megállapították, hogy a háztartási termékeket forgalmazó boltokat nem érintette a drogériákra vonatkozó árkorlátozás.
Miközben a megszokott módon barangoltunk az élelmiszerboltok polcai között, arra a következtetésre jutottunk, hogy hiába igyekszik Nagy Márton, a húsok, zöldségek és gyümölcsök, sőt, még a napraforgóból készült étolaj ára is folyamatosan emelkedik az utóbbi időszakban. Valójában semmi sem utal arra, hogy a helyzet javulna: az aszály egyre súlyosbodik, a forint pedig nem mutat hajlandóságot az erősödésre.
A hét képe: meghibásodás történt a Mol százhalombattai finomítójában, beindult a fáklyázás, dőlt a füst
Miközben Mészáros Lőrinc elkezdte levédetni a "Gondolom, nem gyalog" mondatát, Tiborcz István pedig sérelmezte, hogy milyen módszerrel próbálták felbecsülni a hivataloson túli vagyonát, az MNB épp a Matolcsy-örökséggel küzd. A Pallas Athéné alapítványának új vagyonkezelőinek az egyik legvitatottabb befektetésben, a svájci luxusingatlanos Ultima Capitalban kell megpróbálnia visszaszerezni valamit a befektetett pénzből, hogy tíz- vagy százmilliárdos nagyságrendben veszítenek-e rajta, azt még megtippelni sem lehet.
Az is kiderült, hogy Matolcsyék ingatlanüzleteire a jegybank ezer milliárd forintos kötvényprogramjából is jutott pénz. Ezt a programot elvileg azért indította el az MNB, hogy a vállalati kötvények piacát fel tudják pörgetni. -- voting control --
Nem a MÁV napjai ezek, és nem véletlen, hogy ilyenkor van sok baj: a vonatok, a sínek és a többi berendezés nagyja is akkor készült, amikor még nem hetekig tartó hőségriadót kellett kibírni nyaranta, pénz pedig most sincs. Megkérdeztük a vasúttársaságot, hogyan készültek a hőségre, és részletes választ is kaptunk. A karbantartók folyamatos készenlétben állnak, a nyugati zavarelhárítóikat áthelyezték Nagykanizsáról a Balaton-partra, egy helyett 53 helyre osztották el a pótlóbuszokat, és több alacsony padlós, klimatizált motorvonatot csoportosítottak át az elővárosi forgalomból távolsági járatnak. Utóbbival annyi a kockázat, hogy ezeken egy wc van, úgyhogy lehet szurkolni, az el ne romoljon. Érdekes, de egy ilyen nehéz helyzetben is sikerült találni egy statisztikát, amiből jól jött ki nemzetközi összehasonlításban a magyar vasút: a kerékpáros-barátságban.
De ha a kötött pályáról az égbe nézünk, akkor sem csak jó hírek látszanak. 2021 óta az 55 fontos csúcsról 10 fontra csökkent a Wizz Air részvényeinek árfolyama, a befektetők az elmúlt 15 céges jelentésből 13-ra negatívan reagáltak. A magyar gyökerű légitársaság életét a háborúk és az olajárak sem könnyítették meg, de a mélyrepülésben a menedzsment is szerepet játszott Bukta Gábor, a Concorde elemzője szerint. -- voting control --
A nemzetközi gazdaságban a nagy céges történet igazából csendben zajlott: különösebb felhajtás nélkül megérkezett a New York-i Értéktőzsdére a brazil JBS, a világ legnagyobb húsfeldolgozója, amelynek a termékeit 180 országban, gyakorlatilag az egész világon árulják. Örülhetnek, amíg szabad kereskedelem van - mostanában nem erről szólnak a hírek.
Donald Trump most épp azzal büszkélkedett, hogy kiegyezett Vietnammal, 20 százalék vámot fizetnek az amerikaiak az onnan behozott termékekre. Az EU eközben bedobott egy ötletet, amellyel a vámháború három hónapos tűzszünetének július 9-i befejezésére készül: Ursula von der Leyen szerint az EU és a Japánt és az Egyesült Királyságot is soraiban tudó, 12 tagú Transz-csendes-óceáni Partnerség készen áll arra, hogy létrehozzon egy új szervezetet a világkereskedelem szabályozására a működésképtelen WTO helyett. Hogy ez csak blöff Trumppal szemben, vagy tényleg lehet belőle valami, az majd még kiderül.
Az Egyesült Államokban eközben nagyon szűken, de átment a törvényhozáson az Egy Nagy Gyönyörű Törvény (igen, konkrétan ez a hivatalos neve), ami Trump első olyan csomagja, amellyel a maga képére alakítja a hazai gazdaságpolitikát, hiszen az eddigi költségvetést és más gazdasági szabályokat még a Biden-kormány alatt fogadták el. Az USA jobboldalának klasszikus módszere szerint sok adócsökkentést kapnak a gazdagok, a legszegényebbek közül milliókat zárnak ki az egészségügyi ellátásból, és abban bíznak, hogy a középosztály ez utóbbit nem bánja, ha némi könnyítést kap. -- voting control --