Rájöttünk egy csalóra, aki lenyűgöző őszinteséggel osztotta meg módszereit arról, miként manipulálja az embereket a Facebook Marketplace-en.
A magyar nyelv bonyolultsága sokakat megizzaszt, és a naivabb emberek könnyebben esnek áldozatul a csalóknak. Erről a témáról értekezett az a csaló, aki a Facebook Marketplace-en űzi nem éppen dicséretes mesterségét. Most eláruljuk, mire érdemes különösen odafigyelni!
A Facebook Marketplace az elmúlt években az egyik legnépszerűbb apróhirdetési felületté nőtte ki magát a magyarok körében (is). Ami azonban népszerű, arra a csalók is gyorsan felfigyelnek - és előbb-utóbb meg is találják a legjobb módszer(eke)t a hirdetők átverésére. A cél pedig nem kevesebb, mint a banki adatok megszerzése.
A témát korábban már érintettük; akkor egy olyan gyakran alkalmazott technikát elemeztünk, amely során az "érdeklődő" a saját kezébe veszi a szállítás megszervezését, és ezzel próbálja rászedni az áldozatát egy hamis banki felületre.
Most egy olvasónk zongorázott végig egy hasonló logikára épülő csalást, szintén a Facebook Marktetplace-en. Az általa kifogott csaló azonban beszédesebb volt, miután lebukott - és végül még volt bőr a képén ahhoz is, hogy megkérdezze, mennyire helyesek magyarul az általa használt mondatok.
Olvasónk, akit a továbbiakban Andrásnak fogunk nevezni, egy különleges okos tollat hirdetett a Facebook piacterén. András tapasztalata szerint a termék iránti érdeklődés kiemelkedően magas volt, és mindössze néhány nap leforgása alatt sokan keresték meg. Azonban a megkeresések egy meglehetősen furcsa mintázatot mutattak: mindannyian azt jelezték, hogy ők maguk kívánják intézni és finanszírozni a szállítást, és az összeget előre utalnák.
A legtöbb eladó itt boldogan dőlne hátra, hogy hát neki szinte semmi teendője, de nem szabad bedőlni - ez egy veszélyes átverés első lépcsőfoka. A magát az informatikában jártasnak mondó András számára az is gyanús lett, hogy az üzenetek szövegezése is eléggé hasonló. Ő azonban kíváncsi volt, és belement a csalók játékába.
Megadta a kért adatokat, például az e-mail-címét is, ahová gyorsan meg is érkezett a levél a "szállításról". Az e-mail nagyban hasonlít a csomagküldő szolgálat által ténylegesen használtra, de ez csak egy másolat, amit a csaló küldött ki.
A levél egy hivatkozás megnyitására kéri az eladót, mely szintén nem egy hivatalos felület - a rosszindulatú fél tákolta össze, úgy, hogy minél jobban hasonlítson a futárszolgálat és a bank oldalára.
Itt már erőteljesen villog a képzeletbeli piros lámpa: miért lenne szükség arra, hogy egy csomagküldő szolgálat weboldalán belépjen a netbankjába, csupán azért, hogy "elfogadja" vagy "megerősítse" a kifizetést?
Fontos, hogy figyelmesek legyünk, amikor a banki információinkról van szó. Soha ne ossza meg a belépési adatait olyan weboldalon, amelyet nem ismer, hiszen ez komoly kockázatot jelenthet. A legjobb megoldás, ha a hivatalos bejelentkezési oldal linkjét könyvjelzőként elmenti, és mindig csak onnan indítja a bejelentkezést. Ez segíthet elkerülni a csalásokat és védi a pénzügyi adatait.
Mint az jelen esetben is történt, a csalók egy az egyben lemásolták a hivatalos banki felületeket - igen, valamennyi magyar pénzintézetét -, és egy saját oldalt fabrikáltak, melynek egyetlen célja van: az ön banki adatainak az ellopása. A szövegdobozokba beírt adatok ugyanis egyenesen a bűnözők kezében landolnak, akik aztán rögtön meg is próbálkoznak a belépéssel. A valódi oldalon. Azért, hogy leemeljék a pénzt a számlájáról.
András azonban hamar észrevette, hogy valami nem klappol, és részletesen megfogalmazta az "érdeklődőnek", hogy hány lyuk tátong a történetben – sőt, azt is megosztotta a csalóval, hogy értesítette a hatóságokat a gyanús ügyről. Ekkor következett be egy váratlan fordulat.
A vevő angolra váltott, és miután megkérdezte Andrást, hogy tud-e ezen a nyelven kommunikálni, a magyar csaliszövegek helyességéről kezdett érdeklődni.
Olvasónk be is vallotta, hogy először azt gondolta, valódi profilról érkezett a megkeresés. Majd a csaló közölte: a valódi és a csalárd oldalak közötti apróbb különbségek abból adódnak, hogy kevesebb funkció működik - ami egyébként logikus, elvégre csak egyetlen célja van az egésznek. Az pedig a bejelentkezési adatok ellopása.
A csaló azt is megosztotta, hogy az oldal már nem elérhető, mert egyszerűen törölte a linket. Érdekes módon a szövegírás során mesterséges intelligenciát alkalmaz, ami részben magyarázza, miért reagál annyira gyorsan a Messengeren. Ráadásul saját elmondása szerint "a magyar nyelv rendkívül nehéz a nem anyanyelvi beszélők számára". (Hát, ezt hallva szinte együttérzést érez az ember!)
András ezután folytatja a diskurzust a csalóval, aki meglepő nyíltsággal osztja meg tevékenységeit. "Ahogy látod, ez beválik a naiv embereknél, akik hajlamosak mindent elhinni, és nem figyelnek eléggé" - fejtegeti az átverések mestere, aki a végén még azt is hozzáteszi, hogy ő a legbriliánsabb elme, akit valaha megpróbáltak átverni.
Az elsődleges és leglényegesebb dolog, hogy mivel a jelek arra utalnak, hogy ez a csalási forma rendkívül elterjedt, célszerű alaposan megfigyelni a tipikus mintázatokat. Az alábbiakban felsoroljuk ezeket:
A csalók leggyakrabban a FoxPost márkanevére hivatkoznak, de más cégek arculatát is kihasználhatják megtévesztő céljaik érdekében. Egy korábbi cikkünkben a GLS volt a célpontjuk, azonban fontos hangsúlyozni, hogy az ilyen átverések során az érintett cégeknek nincs semmi közük az elkövetett bűncselekményekhez. A csalók csupán ellopják a cégek arculati elemeit, és ezeket felhasználva próbálnak meg átverni másokat.
Legyen óvatos, amikor legközelebb egy ilyen készséges vevővel találkozik a Facebook Marketplace-en! Ha bármilyen okból gyanúsnak tűnik az érdeklődő, érdemes inkább megszakítani a beszélgetést, és semmilyen személyes információt nem osztani meg vele. Az óvatosság mindig kifizetődő!