Ha pár centivel csökkent a magasságod, az komoly problémákra is utalhat: ez a teszt segít feltárni a lehetséges okokat.

Ingyen lecserélheted az otthonodban: így kaphatsz rá pénzt az államtól
Az életkor előrehaladtával bekövetkező testi változások közül van egy, amit sokan figyelmen kívül hagynak - a testmagasság csökkenése. Pedig ha valaki idősebb korára észrevehetően alacsonyabb lett, az nem csupán a gravitációnak vagy a rossz testtartásnak tudható be. Akár komolyabb probléma, például a hazánkban népbetegségnek számító csontritkulás jele is lehet, amit érdemes komolyan venni. Egy egyszerű, fájdalommentes és gyors vizsgálattal - a csontsűrűségméréssel - pontosan kideríthető, mekkora a csonttörés vagy az oszteoporózis kockázata.
Dr. Jeremiah Long, a Mayo Clinic radiológusa, elmagyarázza, hogy a csontsűrűségvizsgálat során alacsony dózisú röntgensugarakat alkalmaznak annak érdekében, hogy meghatározzák, mennyi ásványi anyag, különösen kalcium, található a csontokban. E vizsgálat leggyakrabban a gerinc és a csípő területén történik. Az így nyert adatok segítségével felmérhető, hogy fennáll-e csontvesztés, és hogy szükség van-e bármilyen kezelési lehetőségre vagy életmódbeli változtatásokra.
Bár a fiatal és egészséges felnőttek esetében általában nincs szükség ilyen típusú szűrésre, a 65 év feletti nők számára már erősen ajánlott. További ok lehet a vizsgálat elvégzésére, ha valaki – még ha jó közérzetet is tapasztal – hirtelen észlelhető magasságcsökkenést, például 3-4 centimétert. Ugyanez vonatkozik azokra is, akik 50 év felett csonttörést szenvedtek el; számukra szintén javasolt a szűrés, függetlenül attól, hogy korábban diagnosztizáltak-e náluk csontritkulást.
A 65 év alatti nőknél a csontritkulás szűrése akkor válik szükségessé, ha egyéb kockázati tényezők is jelen vannak. Ilyenek lehetnek például a családi anamnézisben szereplő csontritkulás, korábbi csonttörések, vagy a hosszú távú kortikoszteroid-használat. A férfiaknál a szűrések viszonylag ritkábbak, mivel általában magasabb csonttömeggel rendelkeznek, és náluk a csontvesztés folyamata lassabb ütemben zajlik. Ennek ellenére a csontritkulás őket sem kíméli: a 50 év feletti férfiak körében minden negyedik esetben előfordul, hogy törést szenvednek el e betegség következtében. A szakértők ajánlása szerint a 70 év feletti férfiaknál mindenképpen indokolt a vizsgálat elvégzése, különösen, ha gyógyszerek, egészségügyi problémák vagy panaszok merülnek fel.
A vizsgálat során kapott eredményeket T-érték formájában tüntetik fel. Amennyiben ez az érték -1 vagy annál magasabb, az a normális csontsűrűséget jelzi. Ha azonban a T-érték -2,5 alá csúszik, az már a csontritkulásra utal. A kettő közötti tartomány, amelyet osteopeniának nevezünk, még nem tekinthető betegséges állapotnak, de komolyabb kockázatokat rejthet magában.
A dohányzás, a mozgáshiány és a túlzott alkoholfogyasztás mellett bizonyos gyógyszerek is hozzájárulhatnak a csontok gyengüléséhez. Ilyenek például a szteroidok, valamint azok az immunrendszert elnyomó szerek, amelyeket szervátültetés után alkalmaznak. A csontok egészsége szempontjából elengedhetetlen a megfelelő kalcium- és D-vitamin-bevitel, valamint a rendszeres terheléses testmozgás. Olyan tevékenységek, mint a séta, lépcsőzés, tánc vagy kocogás jelentős mértékben hozzájárulhatnak a csontok erősödéséhez és épségük megőrzéséhez.
A csontsűrűségmérés egy egyszerű és fájdalommentes eljárás, amely nem igényel különösebb előkészületeket, és nem jár jelentős sugárterheléssel. Ez a vizsgálat világos képet ad a csontjaid állapotáról, lehetővé téve, hogy időben észleljük a problémákat, ezzel pedig megelőzhetjük a későbbiekben fellépő súlyos következményeket. Ha észrevetted, hogy az utóbbi évek során csökkent a magasságod, esetleg csonttörésen estél át, vagy családodban előfordult csontritkulás, érdemes mielőbb elvégezni ezt a vizsgálatot. Ne halogasd a fontos lépéseket egészséged érdekében!
Fontos, hogy konzultálj a háziorvosoddal vagy egy szakorvossal, mivel a helyes intézkedésekkel jelentős mértékben hozzájárulhatsz csontjaid egészségének megőrzéséhez.