Szépségápolással foglalkozó IT-szakértők? Igen, jól hallottad! Ez a terület egyre inkább a digitális világ felé mozdul, és a szakemberek milliárdos forgalmat generálnak. A technológia és a szépségipar találkozása nem csupán trend, hanem egy új korszak kez

Miközben ezek a cégek hivatalosan információtechnológiai szolgáltatásokkal foglalkoznak, honlapjaik szerint szépségápolási e-könyveket, sminktippeket és videójátékokat is kínálnak. A magyar vállalatok, amelyek milliárdos forgalmat bonyolítanak, gyakran nyomtalanul eltűnnek. A 24.hu, a European Investigative Collaborations (EIC) koordinálásával, a Dirty Payments nevű nyomozás keretében olyan cégeket tárt fel, amelyek tevékenysége nehezen követhető, pénzügyi adataik zűrzavarosak, székhelyük gyakran csak papíron létezik. Közös jellemzőjük, hogy történetük rendszerint kényszertörléssel vagy felszámolással zárul. Cikksorozatunk harmadik része.
Egy információtechnológiai szolgáltatásokat nyújtó magyar cég már a működése első teljes évében 150 millió forint nettó árbevételt ért el, ami nem rossz eredmény egy új vállalkozástól. De nem egy szépreményű startupról van szó: a következő év tavaszán már a kényszertörléséről intézkedtek.
A Perspectiva Global Kft. története egy kis magyar-ukrán határ menti település, Csaholc csendes mellékutcájában kezdődött, ahol egy családi házban született meg az ötlet. Az alapítója, aki számos más vállalkozást is bejegyzett itt, később úgy döntött, hogy a cég székhelyét Budapestre költözteti, hogy még szélesebb lehetőségeket teremtsen. A céghez több izgalmas weboldal is tartozik: a SmoothAged és a Spastressaway olyan e-könyveket kínálnak, amelyek a sminkelés és manikűr művészetére összpontosítanak. E mellett a Skivais.com és a Pxskincanvais.com platformokon kozmetikai kezeléseken átesett nők fotói mellett sales- és online kereskedelmi tanácsadással is foglalkoznak, amellyel a feliratkozókat segítik a piaci kihívások leküzdésében.
2023 áprilisában a Nemzeti Adó- és Vámhivatal eljárást indított a céggel szemben, miután nem találta a vállalkozást a megadott székhelyén. Ezt követően a bíróság megszüntette a cég jogi státuszát. Az Opten céginformációs rendszerében közzétett dokumentumok alapján kiderült, hogy a kft. egyetlen tagját 250 ezer forint eljárási illeték megfizetésére kötelezték. Érdekesség, hogy a férfi neve más vállalkozásokhoz is kapcsolódik, amelyek ellen szintén kényszertörlés indult.
A cikksorozatunk korábbi részeiben már említettük, hogy a Dirty Payments nyomozás során felfedezett magyar vállalatok számos közös jellemzővel bírnak. Ezek a cégek kizárólag export tevékenységből szerzik bevételeiket, költségeik túlnyomórészt anyagköltségekből állnak, és szolgáltatásokat közvetítenek. Érdekes módon, alkalmazottakkal nem rendelkeznek, és bár jelentős forgalommal büszkélkedhetnek, nyereségük vagy osztalékfelvételük szinte elhanyagolható. Ráadásul sok esetben gyorsan megszűnnek, ami tovább növeli a körüli kérdéseket és a gyanakvást.
A Perspectiva Global esetében is megállják a helyüket ezek az észrevételek, és nem ez az egyetlen, különös tevékenységekkel bíró "szépségipari" vagy "IT-s" magyar vállalat, amely a nyomozás fókuszába került. Sőt, van olyan cég is, amely nehezen meghatározható működésével közel 9 milliárd forintos árbevételt ért el.