Szerbiai ellenzéki politikai képviselők megpróbálták megzavarni az újvidéki bíróság tevékenységét.

Az ellenzéki képviselők a bíróság fő- és hátsó bejáratát is lezárták, megakadályozva ezzel az ott dolgozók belépését. A rendőrség próbálta távol tartani őket, és a két csoport között több alkalommal is feszültség alakult ki, ami dulakodáshoz vezetett. Az N1 regionális hírtelevízió helyszíni jelentése szerint azonban súlyosabb összecsapások nem történtek – jelentette az MTI.

November elsején tragikus esemény történt az újvidéki vasútállomás előtetőjénél: a többtonnás szerkezet összeomlott, és 17 embert sújtott, közülük 15-en életüket vesztették, míg kettő sérült állapota kritikus. A baleset következtében senki nem vállalta a felelősséget, ami széleskörű felháborodást váltott ki. November 5-én több ezer ember vonult utcára Újvidéken, hogy követelje az illetékesek és a felelősök lemondását. A rendőrség megerősített jelenléte ellenére a tüntetők dühükben betörték a Szerb Haladó Párt irodájának ablakait, valamint a városházát is megpróbálták megrohamozni. A feszültség tovább fokozódott, amikor a városháza egyik helyiségében tűz ütött ki, és a demonstrálók vért szimbolizáló vörös festékkel is megdobálták az épületet. A rendőrség végül könnygázzal oszlatta fel a tömeget, és kilenc embert előállítottak, akik jelenleg is előzetes letartóztatásban várják sorsukat.

Marinika Tepic, az ellenzéki Szabadság és Igazságosság Pártjának parlamenti képviselője, a keddi újvidéki demonstráción hangsúlyozta, hogy követelik a fogva tartottak azonnali szabadon bocsátását, valamint a tragédiáért felelős személyek felelősségre vonását.

Az igazságügyi minisztérium elítélte az ellenzék akcióját, amelyet az ügyészek és a bírók munkájára gyakorolt nyomás "legbrutálisabb formájának" nevezett.

A november elsején bekövetkezett szomorú esemény kapcsán senki sem lépett elő, hogy vállalja a felelősséget. Az ügyben jelenleg is nyomozás zajlik az ügyészség és a rendőrség részéről. Az érintett miniszter néhány nappal a tragédia után bejelentette lemondását, ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem tartja magát felelősnek a történtekért.

Az ellenzék azóta több tiltakozást is szervezett. Követelik, hogy tartóztassák le a tragédia felelőseit, hozzák nyilvánosságra a vasútállomás újjáépítésében részt vevő cégekkel kötött szerződéseket, és mondjon le a szerb miniszterelnök, illetve Újvidék polgármestere.

A szerződések megismerésére azért van szükségem, mert a tragikus esemény napján az érintett miniszter, valamint a szerbiai vasúti infrastruktúráért felelős cég azt állította, hogy a leszakadt előtető nem volt része a felújítási projektnek, így azt nem újították meg. Azóta azonban számos olyan felvétel bukkant fel, amelyeken jól látható, hogy a szerkezeten módosításokat hajtottak végre, ezzel pedig újabb terhelésnek tették ki a már hat évtizeddel ezelőtt épített konstrukciót.

Related posts