A Covid utáni időszakban jelentős átalakuláson ment keresztül az európai gyógyszergyártás, amelyben a mesterséges intelligencia (AI) szerepe is meghatározóvá vált. Az iparág innovatív megoldásokkal reagál a kihívásokra, és az AI technológiák alkalmazása r

A Merck 34 éve van jelen Magyarországon, és azóta két fő üzletágán keresztül kínál innovatív megoldásokat. Egészségügyi divíziója hat különböző terápiás területen biztosít kezeléseket, míg a Life Science üzletág a gyógyszerfejlesztéstől kezdve egészen az elektromos autógyártásig elengedhetetlen partnerré vált. De hogyan formálta át a Covid a gyógyszergyártók működését, és milyen tanulságokat vontak le ebből az időszakból? Mely munkafázisokat segíti a mesterséges intelligencia jelentősen? A Portfolio e kérdésekről beszélgetett Dr. François Feiget-tel, a Merck egészségügyi üzletágának közép-európai piacokért felelős vezetőjével.
A Merck Európa egyik kiemelkedő szereplője a gyógyszeripar és biotechnológia területén. Magyarországon számos ágazatban tevékenykedik, többek között a gyógyszerfejlesztésben, az analitikai kémiai szolgáltatásokban, valamint a diagnosztikai és kutatási területeken. Ezen kívül a vállalat innovatív megoldásokat kínál a biotechnológiai ipar számára is, hozzájárulva a helyi és nemzetközi egészségügyi kihívások kezeléséhez.
A Merck egy kiemelkedő szereplője az európai gyógyszeriparnak és technológiai szektornak, és büszkén mondhatjuk, hogy Magyarországon 34 éves történettel rendelkezünk. Jelenleg 120 magasan kvalifikált szakembert foglalkoztatunk, akik között orvosok, gyógyszerészek és közgazdászok is megtalálhatók. Cégünk egészségügyi portfóliója széles spektrumot ölel fel Magyarországon: az onkológiai gyógyszerektől, amelyek a vastagbél-, fej-nyak- és méhnyakrák kezelésére szolgálnak, egészen a neurodegeneratív betegségek, például a sclerosis multiplex kezelésére kifejlesztett innovatív készítményekig terjed.
Kiemelkedő szakterületünk a termékenységi üzletág, ahol globális szinten piacvezető pozíciót töltünk be. Termékeink segítségével világszerte már 6 millió gyermek megszületését támogattuk, ebből 67 ezer kisbaba Magyarországon jött a világra.
A gyermekvállalás elősegítése kiemelkedő küldetésünk a Mercknél, ezért munkatársainkat is támogatjuk az IVF-terápiákhoz való hozzáférésben, biztosítva ezzel, hogy álmaik valóra válhassanak. Emellett jelentős szerepet játszunk a kardiovaszkuláris és diabéteszes kezelések terén is. Élettudományi üzletágunkban több mint 600 ezer termék áll rendelkezésre, amelyeket akadémiai intézmények, kutatóközpontok és egészségügyi vállalatok egyaránt használnak. Bár talán nem annyira köztudott, de termékeink a laboratóriumi víztisztítási rendszerekben és a közüzemi vízellátásban is fellelhetők. A harmadik üzletágunk, amely az elektronikai szektorra összpontosít, a félvezetőgyártás technológiáira specializálódott, azonban jelenleg nem képviselteti magát Magyarországon.
Magyarország kutatási és fejlesztési szempontból számos területen vonzó partnerként léphet fel, és ezáltal jelentős együttműködések valósulhatnak meg hazai kutatókkal és egyetemekkel. Az ország gazdag tudományos hagyományokkal bír, különösen az élettudományok, mérnöki tudományok, informatikai kutatások, valamint a gyógyszerfejlesztés terén. A magyar kutatók nemcsak a helyi intézmények keretein belül, hanem nemzetközi projekteken is részt vesznek, amelyek célja az innováció és a tudásmegosztás. A biotechnológia és a gyógyszeripar kiemelkedő területek, ahol számos gyógyszergyár és kutatóintézet működik, például a klinikai vizsgálatok és a gyógyszerfejlesztés terén. A terület vonzerejét tovább növeli a jól képzett szakemberek bősége, a versenyképes kutatási infrastruktúra, valamint a kormányzati és magánszektorbeli támogatások. Ezen kívül az ország kulturális gazdagsága és barátságos légköre is hozzájárul ahhoz, hogy külföldi kutatók szívesen válasszák Magyarországot kutatási céljaik helyszínéül. Jelenleg különböző tudományos és terápiás területeken folyik figyelemreméltó munka, mint például a neurobiológia, a nanotechnológia, a környezetvédelem és az orvosi képalkotás. Mindezek a tényezők együttesen erősítik Magyarország pozícióját a nemzetközi kutatási térképen, és lehetőségeket kínálnak a jövőbeli együttműködésekhez.
Magyarországon két alapvető kutatás-fejlesztési tevékenységet folytatunk, amelyek során szoros szimbiózisban dolgozunk együtt helyi egyetemekkel és kutatóintézetekkel. Az élettudományi szektorban számos állami és magán kutatóintézettel építünk együttműködést, hiszen termékeink a K+F teljes spektrumában alkalmazhatók - kezdve a víztisztító rendszerektől egészen a biotechnológiai folyamatokig. Különösen figyelemre méltó példa a Covid-19 elleni vakcinák fejlesztése, amelyben a Merck jelentős szerepet játszott a vakcinagyártás során felhasznált lipidek innovációjában és előállításában.
Az egészségügyi kutatás és fejlesztés területén széleskörű együttműködéseket alakítunk ki hazai tudományos és klinikai központokkal. Ezek a partnerségek célja, hogy valós körülmények között gyűjtsenek adatokat mind az új, még nem elérhető termékekről, mind pedig a már forgalomban lévő készítményekről. Az iparági szereplők, tudományos egyesületek és egészségügyi hatóságok az utóbbi évek során ráébredtek arra, hogy a gyógyszerek engedélyezéséhez szükséges információk önmagukban nem elegendőek; elengedhetetlen a készítmények valós klinikai alkalmazásának folyamatos monitorozása is.
Magyarországon elsősorban az onkológia és az ideggyógyászat területén folynak ilyen adatgyűjtési együttműködések a Merck és a hazai kutatóközpontok között, amelyek célja a gyógyszerek piaci alkalmazásának jobb megértése.
Európai FutURe kezdeményezésünk a Z-generációra és a millenniumi generációra összpontosít, hogy jobban megértse igényeiket. Kutatásunkban, amelyből a program is kiindult, 15 európai ország fiataljait kérdeztük meg, beleértve Magyarországot is, és a felmérés azt mutatta, hogy a mentális egészség az egyik prioritás. Ennek eredményeként a Semmelweis Egyetemmel közös stratégiai programot dolgoztunk ki a mentális ellenálló képesség növelésére és a mentális zavarok megelőzésére, elsősorban az egészségügyi képzésben részt vevő és az egészségügyi karriert kezdő fiatalok körében.
Milyen hatással volt a világjárvány az európai gyógyszergyártók működésére és hosszú távú stratégiáira? Tapasztalata szerint észlelhetők-e tartós változások az ellátási láncok struktúrájában, vagy a gyógyszerek globális elérhetőségében a Covid következményeként? Hogyan reagált a szabályozási keretrendszer a világjárvány alatt és az azt követő időszakban felmerült kihívásokra?
A Covid járvány jelentősen átalakította a gyógyszergyártási folyamatokat. Az európai gyártási jelenlét a vállalatok egyik legfőbb prioritása az európai polgárok zavartalan kritikus gyógyszerellátásának biztonsága érdekében, és az ellátási láncok biztonsága kiemelt figyelmet kapott a közvélemény és a hatóságok részéről egyaránt. Úgy gondolom, hogy tradicionálisan erős európai jelenlétünknek köszönhetően - a három üzletág 57 gyártóhellyel rendelkezik Európában - kevésbé voltunk kitéve az ellátási zavaroknak, mint más, tengerentúli gyártástól függő vállalatok. Ugyanakkor továbbra sem vagyunk hívei annak, hogy minden ország biztonsági készleteket halmozzon fel, mert ez még nagyobb nyomást eredményezne, hiszen mindenki egyszerre próbálná beszerezni a készleteket, ami önmagában nem oldaná meg a problémát. Az európai gyógyszerellátás biztonságával kapcsolatban pozitív fejlemény, hogy több ország felismerte:
A gyógyszerárak folyamatos csökkentése nem feltétlenül nyújt tartós megoldást, sőt, bizonyos esetekben áremelésekre is szükség volt. A hatóságok felismerése szerint a megfelelő árszint kulcsfontosságú az egészségügyi ellátás fenntartásában és a szükséges gyógyszerek rendelkezésre állásának biztosításában.
Az Európai Bizottság is fokozott figyelmet fordít a kritikus fontosságú gyógyszerekre, és az iparág képviselői rendszeres párbeszédet folytatnak a döntéshozókkal, hogy Európa ne csak az ellátásbiztonság, hanem a kutatás-fejlesztés terén is versenyképes maradjon. Ugyanakkor cégcsoporton belül a pandémia tanulságait levonva megerősítettük üzletmenet-folytonossági terveinket és válságkezelő csapatokat hoztunk létre, amelyek állandó készenlétben állnak a váratlan helyzetekre - ennek a csapatnak az alkalmazására a közelmúltban is szükség volt, hiszen kezelniük kellett a dél-európai áramkimaradást, amely érintette Barcelona közelében és Madridban található gyártóüzemeinket is.
A gyógyszeripari értéklánc mely pontjain támogathatja már most a gyártást a mesterséges intelligencia? Mennyire lehet a digitalizációt alkalmazni a kutatásfejlesztés gyorsítására?
A mesterséges intelligencia már jelenleg is alapvető szerepet játszik a gyógyszeripari értékláncok különböző területein. Különösen a kutatás-fejlesztési folyamatokban van kiemelkedő jelentősége, ahol jelentősen felgyorsítja a gyógyszerek felfedezésének és finomításának menetét. Például együttműködünk az Exscientia nevű innovatív kutatócéggel, ahol konkrét célokat – mint például az "X receptor" – adunk meg. Ők feladataik között szerepeltetik, hogy azonosítsák azokat a molekulákat, amelyek a legjobban illeszkednek a kívánt terápiás megoldáshoz. A cég átfogóan áttekinti a molekulák könyvtárát, amelyben számos még nem tesztelt vegyület található. Mesterséges intelligencia alkalmazásával szűrik és optimalizálják ezeket a molekulákat, hogy megtalálják a legígéretesebbeket a klinikai vizsgálatokhoz. Az általunk kifejlesztett AI megoldások, amelyek évtizedes validált gyógyszerészeti adatbázisokon alapulnak, akár 70%-kal is csökkenthetik a tesztelési időt, ezzel forradalmasítva a gyógyszerfejlesztés ütemét és hatékonyságát.
Az 'AI Indikáció Prioritizálás' esettanulmány keretein belül forradalmasítjuk a klinikai vizsgálatok eredményeinek előrejelzését, miközben feltérképezzük a legoptimálisabb indikációkat. Valós adatok és mesterséges intelligencia alkalmazásával nemcsak a sebességet és a minőséget növeljük, hanem a rugalmasságot is fokozzuk. Ennek köszönhetően hatékonyabban tudjuk azonosítani a különböző betegek populációit, és felfedezni a legígéretesebb gyógyszereket és indikációkat, hogy maximálisan kielégíthessük a betegek igényeit. A Merck innovatív, saját fejlesztésű GenAI által támogatott szövegíró eszközünk személyre szabott tartalmakkal segíti az egészségügyi szakembereket a munkájuk során.
A fenntarthatóság és az ESG (környezeti, társadalmi és vállalatirányítási) szempontok egyre hangsúlyosabb szerepet játszanak a gyógyszergyártó iparban. E terület sajátos kihívásokkal és lehetőségekkel bír, hiszen a gyógyszeripar nemcsak a gazdasági teljesítményére, hanem a közegészségügyre és a társadalom jólétére is jelentős hatással van. A gyógyszergyártó cégek számára különösen fontos, hogy felelősségteljesen működjenek, hiszen termékeik közvetlenül befolyásolják az emberek életminőségét. Ebben a kontextusban az ESG szempontok figyelembe vétele elengedhetetlen, mivel a fogyasztók és a befektetők is egyre inkább elvárják, hogy a cégek ne csupán profitra törekedjenek, hanem a társadalmi felelősségvállalást és a környezet védelmét is prioritásként kezeljék. Ez a szegmens tehát nem csupán a fenntarthatóságra való reagálást jelenti, hanem aktív részvételt a globális egészségügyi problémák megoldásában és a fenntartható fejlődés előmozdításában is. A gyógyszergyártók számára a fenntarthatóság nem csupán trend, hanem alapvető üzleti stratégia, amely hosszú távon versenyelőnyt is jelenthet.
A fenntarthatóság témája már régóta jelen van vállalatunk minden üzletágában, és ez a kérdéskör a szervezet legmagasabb szintű vezetőit is foglalkoztatja. Folyamatosan jelentéseket készítünk a kulcsfontosságú teljesítménymutatókról, hiszen nem csupán szavakról van szó, hanem olyan konkrét mérőszámokról, amelyekkel nyomon követjük például a megújuló forrásokból származó villamosenergia-fogyasztásunkat. A fenntarthatóság azonban nem korlátozódik kizárólag az energiakérdésekre - az is ide tartozik, hogy a betegek hozzáférnek-e termékeinkhez. Ezen a területen külön kezdeményezéseink vannak az alacsony és közepes jövedelmű országok számára. Valójában a fenntarthatósági kezdeményezések széles köre beépül mindenbe, amivel foglalkozunk, a kutatástól kezdve a kereskedelmi tevékenységekig. Ez számunkra kiemelten fontos prioritás, olyannyira, hogy a fenntarthatósági mutatók részét képezik azoknak a KPI-oknak, amelyek alapján vezetőként értékelnek bennünket, és amelyek meghatározzák például a bónuszainkat is. A hovatartozás és befogadás szintén kulcsfontosságú téma, különös tekintettel a nemek közötti egyensúlyra a munkaerőállományban.
Címlapkép forrása: Portfolio
A cikk elkészítésében a magyar nyelvre optimalizált Alrite online diktáló és videó feliratozó alkalmazás támogatta a munkánkat.