A New York Times szerint a konfliktusok Ukrajnában a koreai háborúhoz hasonlóan zárulhatnak, ami újabb kérdéseket vet fel a jövőbeli békefolyamatokkal kapcsolatban.

A neves amerikai újság értesülései szerint magas rangú hivatalnokok nyilatkoztak arról, hogy Moszkva elengedhetetlennek tartja a megszerzett ukrajnai területek jelentős részén való katonai jelenlétét, és enélkül nem hajlandó tűzszüneti megállapodásokat kötni. Amennyiben ez a helyzet igaznak bizonyul, elképzelhető, hogy egy olyan egyezmény jöhet létre, amely párhuzamba állítható a 1953-as, a két Korea közötti konfliktus lezárására vonatkozó megállapodással.

A The New York Times értesülései szerint magas rangú amerikai tisztviselők - nem hivatalos forrásokra támaszkodva - arra figyelmeztetnek, hogy az orosz-ukrán konfliktus kimenetele hasonló irányt vehet, mint a koreai háború lezárása 1953-ban. Az amerikai lap beszámolója szerint Joe Biden és Donald Trump környezetében több tisztviselő is megemlítette, hogy Oroszország valószínűleg az Ukrajna által elfoglalt területek legalább 20%-án megtartja katonai jelenlétét. Ehhez hasonlóan a két Koreát elválasztó tűzszüneti megállapodás során az aktuális harci vonal mentén húzták meg a határt, amely mentén egy demilitarizált övezet jött létre.

Bármilyen egyezség is születik (ha születik), a legnehezebb pontja a biztonsági megállapodás lesz, ami alapján garantálni kellene azt, hogy Moszkva a tűzszünetet nem használná fel arra, hogy újrafegyverkezzen, új erőket toborozzon, majd ismét lerohanja Ukrajnát. Joe Biden leköszönő elnök nemzetbiztonsági tanácsadója, Jake Sullivan azt állítja, hogy a tűzszüneti megállapodásért felelős csapatuk az elmúlt egy évet azzal töltötte, hogy megpróbáljanak kidolgozni egy biztonsági garanciát Ukrajna részére.

Volodimir Zelenszkij nem osztja John Sullivan állításait, mivel korábban nyíltan bírálta az 1994-es Budapesti Memorandum aláíróit, hangsúlyozva, hogy azok figyelmen kívül hagyták az egyezményben Ukrajna területi integritásának védelmét. Az ukrán elnök továbbra is határozottan kiáll amellett, hogy...

A The New York Times jelentése szerint a tűzszünet eléréséhez egy európai békefenntartó erő beavatkozására lenne szükség, amelyet valószínűleg brit, német és francia katonák irányítanának. Két, Biden közeli magas rangú tisztviselő a lapnak arról nyilatkozott, hogy a helyzet kulcsfigurája Donald Trump lehet. Az Egyesült Államok központi szerepét megőrizve Trumpnak folytatnia kellene Ukrajna támogatását pénzügyi, fegyveres és hírszerzési információkkal, emellett engedélyezni kellene az ukrán erők számára, hogy orosz területeket támadjanak a határhoz közel.

Jake Sullivan is osztja ezt a nézetet, miszerint Moszkva egy olyan megállapodásra törekszik, amely lehetővé tenné az Egyesült Államok számára, hogy visszahúzza fegyvereit és katonáit Európából. A Financial Times december végén arról számolt be, hogy Trumpnak fokoznia kellene az Ukrajnának nyújtott segítséget, ezzel pedig nyomást gyakorolhatna Oroszországra.

Korábban mi is közzétettük azt a négy forgatókönyvet, melyeket a The Kyiv Independent katonai szakértői lehetségesnek tartanak a tűzszünetre. Ezekben szerepel végső béke, biztonságos Ukrajna, ingatag Ukrajna, de felsejlik egy totális orosz győzelem lehetősége is.

Related posts