Bizalmas iratok kerültek napvilágra: Kína is a célkeresztbe kerül az Európai Unió legújabb szankciós intézkedéseiben.
Az Európai Unió újabb szankciós csomagot készül bevezetni Oroszország és annak támogatóival szemben, az ukrajnai konfliktus következményeként. A javasolt intézkedések fókuszában kínai vállalatok állnak, amelyekről azt állítják, hogy közreműködtek orosz cégek támadó drónjainak kifejlesztésében. Ezen túlmenően, további korlátozások várhatóak az orosz olajexport terén is - értesült a Bloomberg.
A Bloomberg által megszerzett dokumentumok szerint az Európai Bizottság több mint 50 magánszemély és közel 30 szervezet szankcionálását javasolja.
A célpontok között elsősorban orosz katonai gyártók találhatók, mellettük pedig egy kisebb csoport kínai vállalatok, amelyek az oroszokat szolgálják ki. Emellett olyan cégek is szerepelnek a listán, amelyek állítólag együttműködnek orosz szervezetekkel a támadó drónok előállításában, és létfontosságú alkatrészeket, mint például motorokat biztosítanak számukra.
Az újonnan bevezetett szankciós csomag keretében több mint 45 orosz olajszállító tankernek tiltanák meg az európai kikötőkbe való belépést. E lépés célja, hogy mérsékelje Moszkva olajbevételeit, valamint megakadályozza az orosz nyersolajra vonatkozó árkorlátozások kijátszását.
A javasolt intézkedések keretében egy kínai állampolgár is felkerülne a szankciós listára, aki egy olyan vállalat vezetéséért felel, amely megszegte az uniós kereskedelmi korlátozásokat. Továbbá, egy hongkongi székhelyű cég is a figyelem középpontjába került, mivel illegális mikroelektronikai alkatrészeket szállított orosz katonai vállalatoknak.
Az EU kereskedelmi korlátozásokat javasol mintegy három tucatnyi olyan szervezettel szemben is, amelyek részt vesznek abban, hogy Moszkva hozzájusson tiltott technológiákhoz. A listán oroszországi, szerbiai, iráni, indiai, thaiföldi, egyesült arab emírségekbeli, valamint kínai és hongkongi cégek szerepelnek.
"Megfelelő intézkedéseket" ígérnek Kína és más országok ellen, amelyek támogatják Oroszország ukrajnai háborús erőfeszítéseit - jelentette a Bloomberg. Az uniós intézkedésekhez mind a 27 tagállam támogatására szükség lenne.
Hszi Csin-ping, Kína elnöke, törekedett arra, hogy Peking álláspontját az ukrajnai konfliktus kapcsán félig-meddig semlegesnek tüntesse fel. Az ország vezetése többször is kifejezte kritikáját a nyugati szankciókkal szemben, hangsúlyozva, hogy nem kíván halálos jellegű támogatást nyújtani egyik fél számára sem.
Az Egyesült Államok és Nagy-Britannia már korábban szankciókkal sújtott néhány céget, amelyek állítólag részt vettek az orosz dróngyártás támogatásában.
A címlap képe egyedi illusztrációként szolgál. A kép forrása: Portfolio.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ