Több éves időtávlatban 15-20 pedagógus szenvedhetett hátrányos következményeket a békéscsabai tankerület egyik munkatársának tevékenysége miatt.
A Békéscsabai Rendőrkapitányság sikkasztás gyanújával indított nyomozást a Békéscsabai Tankerületi Központban történt események kapcsán, amelyről az Index is beszámolt a Magyar Narancs cikkére hivatkozva. Bánki András tankerületi igazgató megerősítette a hírt. Az értesülések szerint a csalás mértéke több millió forintra rúg, és az érintett dolgozó munkaviszonyát már megszüntették.
A cikk megjelenését követően a portál számos visszajelzést kapott, amelyek alapján egyrészt többen nem tartják életszerűnek, hogy belső ellenőrzés buktatta le a gyanúsítottat, míg sokan azt nem értik, hogy a gyanúsított hogyan követhette el egyedül a sikkasztássorozatot. Hogy választ kapjanak ezekre a kérdésekre, a Magyar Narancs úgy döntött, hogy újra megkeresi Bánki Andrást, a békéscsabai tankerület vezetőjét, valamint a pórul járt tanárok egy részével is felveszi a kapcsolatot.
Két vagy három hónappal ezelőtt kaptam egy telefonhívást a Békéscsabai Rendőrkapitányság egyik munkatársától. Ekkor értesítettek arról, hogy a nevem szerepel azon a listán, amelyet egy tankerületi dolgozó állított össze, akinek tevékenysége során az elmúlt években többeket is folyamatosan megkárosított.
- magyarázta az egyik tanár.
Tanúkénti meghallgatásán derült ki, hogy a gyanú tárgyává tett bűncselekmény-sorozat 2020-2021-ig nyúlik vissza. Elmondása szerint neki nem tűnt fel, hogy valami nincs rendben, így nem is tett jelzést az ügyben, s nem ennek nyomán keletkezett a gyanú, hogy valami nincs rendben.
Egy másik, az ügyben megsérült tanár is kifejtette véleményét a portál munkatársainak. Beszámolt arról, hogy a tanúmeghallgatása és a rendőrségi nyomozás során világossá vált számára: az esetnek legalább 15-20 érintettje van. Jelenleg azonban nem tisztázott, hogy az ügyintéző milyen kritériumok alapján döntötte el, kit érint a kár.
Egy harmadik érintett tanár azt kifogásolja, hogy a megkárosított tanárokat nem a munkáltató, a békéscsabai tankerület, hanem a rendőrség értesítette arról, hogy jogos járandóságuk egy részéhez a sikkasztás miatt nem jutottak hozzá.
Bánki András tankerületi igazgató a rendőrségi eljárásra hivatkozva a portál egyik kérdésére nem válaszolt, de azt hozzátette, hogy minden érintett pedagógus megkapta a járandóságát, amelyet azután a tankerületi központ majd peres eljárásban kíván visszaszerezni a büntetőeljárást követően. Azt is elárulta, hogy "korábban is jelezték, belső ellenőrzés kapcsán derültek ki a visszaélések, a tankerületi központ vezetőihez nem érkezett előtte ezzel kapcsolatban panasz egyetlen pedagógustól sem".
Az egyik nyilatkozó tanár kifejtette a lapnak, hogy a tankerületi központban zajló pénzügyi transzferek révén egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy a különböző irányba utalt összegek végül gyakran ugyanoda érkeznek, mégpedig a gyanúba keveredett ügyintéző magánbankszámlájára.