A Tesla részvényei több mint 15%-kal csökkentek a New York-i tőzsdén.

A Tesla részvénye 15,43 százalékkal 241,30 dollárra esett vissza tőzsdezárásra, ez volt a részvény legrosszabb napja 2020 óta, az értékpapírok összértéke 130 milliárd dollárral lett kevesebb, így december óta a felére, 700 milliárd dollárra esett vissza. A cég részvényeit 2024 utolsó két hónapjában felhúzta Donald Trump elnökké választása, miután az amerikai elnök közeli tanácsadója és segítője a Tesla-vezér Elon Musk.

A Tesla részvényeinek árfolyama jelentős csökkenésen ment keresztül, amelyet több tényező is magyaráz. Az MTI beszámolója szerint a legfőbb ok az eladások drámai visszaesése. A Kínai Személyautó Szövetség (CPCA) adatai alapján februárban a Tesla mindössze 30 688 autót értékesített Kínában, ami 49 százalékos csökkenést jelent az előző év azonos időszakához képest. Eközben a kínai piacon az elektromos és hibrid járművek eladása 82 százalékkal nőtt, ami éles ellentétben áll a Tesla teljesítményével. Európában a helyzet hasonló: míg az elektromos autók értékesítése 34 százalékkal emelkedett egy év alatt, a Tesla eladásai az év elején drasztikusan, a felére csökkentek a januárban az Európai Autógyártók Szövetsége (ACEA) által közzétett statisztikák szerint.

Ezzel együtt a részvények megérezhették azt is, hogy szó szerint össztűz alá került a Tesla: Az Egyesült Államokban aktivisták Teslák felgyújtásával, felmatricázásával, Molotov-koktélokkal és félautomata gépkarabélyokkal jelzik, hogy gyűlölik Elon Muskot. De beszállt a tiltakozásokba Európa is: Franciaországban, Toulouse mellett nyolc Teslát gyújtottak fel, Berlinben egy Tesla-gyár építkezésén csaptak fel lángok, a hatóságok gyújtogatás gyanújával kezdtek nyomozni, nem sokkal később egy baloldali környezetvédő szervezet vállalta a felelősséget a támadásért.

Related posts