Rendkívüli piaci vihar közeleg: olyan drámai esések várhatóak, amilyeneket 2008 óta nem tapasztalhattunk.

Ez itt az on the other hand, a portfolio vélemény rovata. A cikkek a szerzők véleményét tükrözik, amelyek nem feltétlenül esnek egybe a Portfolio szerkesztőségének álláspontjával. Ha hozzászólna a témához, küldje el cikkét a [email protected] címre. A megjelent cikkek itt olvashatók.

Legutóbb, szinte a 2022-es piaci mélypontok idején, foglalkoztam a két legjelentősebb amerikai részvényindex, az S&P 500 és a Nasdaq-100, 200 hetes mozgóátlagának jelentőségével. Akkor a tengerentúli részvénypiac a mélybe süllyedés határán állt, de végül nem omlott össze. A mesterséges intelligencia iránti világszerte növekvő érdeklődés hatására viszont, mint egy főnixmadár, újjáéledt a piac, új reményeket és lehetőségeket hozva.

Az emelkedés egészen idei februárig tartott, de az utolsó nyolc hét során drámai visszaesés vette kezdetét. Mindkét index szinte elérte azt a pontot, hogy...

hosszú idő után újra tesztelje az ominózus 200 hetes mozgóátlagát.

Nézzük is meg egy heti gyertyás grafikonon, ahol az S&P 500 index látható 2020. október 1. és 2025. április 11. között (zöld vonal mutatja a 200 hetes mozgóátlagot):

Az S&P 500 indexnek tehát mindössze nyolc hétre volt szüksége ahhoz, hogy az élete csúcsáról a 200 hetes mozgóátlagának a közelébe essen. Gondoljunk ebbe bele: az index élete csúcsán minden korábbi vevő nyerőben van. A 200 hetes, azaz a majdnem négy éves mozgóátlagnál általában csak az 1-2-3 évvel korábban beszállók vannak nyerőben. Hatalmas különbség, a derült égből villámcsapás esete.

A legfontosabb amerikai tőkeindex, amely a II. világháború előtt a Dow Jones Ipari Átlag volt, majd ezt követően az S&P 500 vette át a vezető szerepet, története során csupán öt alkalommal tapasztalt meg olyan jelentős visszaesést, hogy négy hónapon belül elérte a 200 hetes mozgóátlagát. Ez az esemény 1900 és 2025 között következett be, és különlegessé teszi a pénzügyi történelem ezen szakaszát.

Az említett öt eset közül három pozitív irányban (1987, 2018 és 2020) alakult, míg kettő negatív következményekkel járt (1919 és 1929) a gyors esést követő negyedévekben. Az 1987-es jelentős piaci visszaesés és a 2018-as korrekció során is pontosan a 200 hetes mozgóátlag szintjét tesztelte a tőzsde. 2020-ban, bár az index három hétig a mozgóátlag alá süllyedt (a Nasdaq-100 index esetében pedig ez a kulcsszint támaszt nyújtott), mindhárom esetben a piac úgy ébredt fel, mint egy főnixmadár a hamvaiból, és dinamikusan visszatért a növekedéshez a zuhanás után.

Elgondolkodtató, hogy a 2025-ös eseményt a hatodik ilyen jelenségnek tekinthetjük, habár a 200 hetes mozgóátlag tesztelése még nem zajlott le. Trump eddigi több mint négy évnyi elnöksége alatt már a harmadik hasonló turbulenciát tapasztaljuk (ATH-200 WMA), míg az előző 116 évben csupán ennyi fordult elő.

Lépjünk vissza az időben, és vizsgáljuk meg, mi történt a 200 hetes mozgóátlag elérését követően.

Merőben más eset az 1929-es és az 1919-es piaci összecsuklás. Ezeket érdemes heti gyertyás grafikonokon is megnéznünk a Dow Jones IA indexre (lila vonal: 200 napos mozgóátlag, zöld vonal: 200 hetes mozgóátlag). Mivel időben visszafelé haladunk, ezért először lássuk az 1928. január 1. és 1931. június 30. közötti időszakot:

Természetesen, itt van egy egyedi szöveg a megadott időszakról, 1919-re fókuszálva, de figyelembe véve az 1918. július 1. és 1921. december 31. közötti időszakot: --- A történelem viharos évszázadai között, az 1918. július 1. és 1921. december 31. közötti időszak különösen izgalmas és meghatározó volt. Az I. világháború végével Európa politikai térképe gyökeresen átalakult, új államok és határok születtek, miközben a társadalmi feszültségek és gazdasági nehézségek felerősödtek. 1919 a változások éve volt. Az 1918-as fegyverszünet után a világ számos országa kereste az új egyensúlyt. A versailles-i békeszerződés megkötésével a győztes hatalmak próbálták rendezni a háború következményeit, ám a döntések sok esetben csak újabb konfliktusok forrásává váltak. Különösen Közép- és Kelet-Európában, ahol a nacionalizmus és az önrendelkezés iránti vágy lángra lobbantotta a politikai indulatokat. Az 1919-es évben számos forradalom és politikai mozgalom bontogatta szárnyait, köztük a magyarországi Tanácsköztársaság, amely rövid ideig próbálta megvalósítani a szocialista eszményeket, de végül a belső konfliktusok és a külső nyomás következtében megbukott. A társadalmi és politikai feszültségek nem csupán Magyarországot, hanem az egész kontinens többi részét is átjárták. Az 1920-as évek eleje a gazdasági válságok és a társadalmi átalakulások időszaka volt. Az új politikai rendszerek és ideológiák, mint a kommunizmus és a fasiszta mozgalmak, erősödni kezdtek, miközben a régi rend maradványai is küzdöttek a fennmaradásért. A nemzetek közötti kapcsolatok egyre bonyolultabbá váltak, és a világ középpontjában a béke, egyensúly és stabilitás keresése állt. Ez az időszak nem csupán a háborúk utáni újjáépítésről szólt, hanem a társadalmi normák, értékek és identitások újragondolásáról is, amelyek alapjaiban határozták meg a következő évtizedeket. A történelem ezen szakasza emlékeztet minket arra, hogy a változás állandó, és hogy a múlt tanulságai formálják jövőnket. --- Remélem, hogy ez a szöveg megfelel az elképzeléseidnek! Ha további módosításokat szeretnél, csak szólj!

A két tőzsdei zuhanás kezdete szinte megdöbbentően hasonlított egymásra. Először egy robbanásszerű növekedés után következett be egy váratlan fordulat, ami azonnali csökkenést eredményezett a 200 hetes mozgóátlag szintjéig. Ezt követően egy visszapattanás történt a 200 napos átlaghoz, majd újra lefelé indult az árfolyam, visszatérve a 200 hetes mozgóátlaghoz. Néhány hétnyi volatilis állapot után a piac végül elengedte ezt a szintet, ami elindította a tartósabb és mélyebb medvepiacot.

Mindkét esetben jelentős gazdasági visszaesés következett be. Az 1929-ben kezdődő válság széles körben ismert, azonban az 1920-21-es időszak is rendkívül súlyos kihívásokkal járt. Ekkor a gazdasági visszaesés mértéke 4 és 7 százalék között mozgott, míg a munkanélküliségi ráta drámai módon, 2-3 százalékról 9-12 százalékra emelkedett.

Mindkét esemény szorosan összefonódott a globális rend átalakulásával. A jelenlegi körülmények között sajnos nem sok kedvező jövőképet kínálnak.

Az 1987-es és 2018-as események során nem tapasztaltunk recessziót, míg a 2020-as Covid-világjárvány csupán egy átmeneti gazdasági zűrzavart idézett elő, ami gyorsan eltűnt. A világrend mindhárom esetben stabil maradt. Jelenleg azonban egy új helyzettel nézünk szembe, ahol a globalizáció elmúlt évtizedekben kialakult struktúrája forog kockán.

Kétségtelen, hogy a világ kinyílásának előnyei és hátrányai számos vitát generálnak, de azt nehéz lenne megkérdőjelezni, hogy a globalizáció jelentős pozitív hatással volt a világ vezető részvényindexeire és a vállalati nyereségekre is. Ennek következtében a világkereskedelem csökkentése nem csupán a gazdasági aktivitást, hanem a vállalatok profitabilitását is kedvezőtlenül befolyásolja.

A jelenlegi helyzet komoly kihívásokat jelent a részvénypiaci befektetők számára, mivel számos kockázati tényező merül fel.

Képzeld el, hogy egy amerikai recesszió köszönt be, miközben az S&P 500 index lassan, de biztosan közelíti a 200 hetes mozgóátlagát. Ez a két esemény együttes hatása különleges figyelmet érdemel, hiszen a gazdasági visszaesés és a tőzsdei mutatók ilyen szoros együttállása gyakran új kihívások elé állítja a befektetőket. A mozgóátlag, mint technikai indikátor, sokak számára fontos támpontot nyújt a piaci trendek értékelésében, és ha éppen egy recesszió idején érkezik, az extra óvatosságot és mérlegelést igényelhet. Az ilyen helyzetekben érdemes alaposan mérlegelni a kockázatokat és a lehetséges lehetőségeket, hiszen a piaci reakciók kiszámíthatatlanok lehetnek.

Az alábbi grafikonon az S&P 500 index heti gyertyákkal szemléltetve látható a 2008 és 2025 közötti időszakban. A zöld vonal a 200 hetes mozgóátlagot jelöli, míg a kék karikák a 200 hetes mozgóátlag 2016, 2018, 2020 és 2022 évi teszteléseit emelik ki. Érdemes megjegyezni, hogy recesszió csupán 2020-ban következett be, ám abban az évben a zéró infláció mellett jelentős mozgástér állt rendelkezésre a monetáris politikában.

Most viszont simán lehet egyszerre recesszió, a vámok miatt inflációs nyomás (de facto mozgástér nélküli Fed) és az 1919-eshez és 1929-eshez hasonlóan az esés első hulláma után bekövetkező rossz technikai kép a vezető indexben.

Ez egy olyan ritka hármas összefonódás lehet, amely több mint tizenöt éve nem tapasztalt állapotot idézhet elő az amerikai részvénypiac életében.

Figyelembe véve a jelenlegi piaci helyzetet, ahol a múlt hét látványos felpattanása ellenére az S&P 500 és az amerikai részvénypiac egyes indikátorai még mindig túladott állapotban vannak, érdemes lehet számítani egy további emelkedésre. Ugyanakkor, ha a felpattanás megtorpan, és nem tudunk új csúcsokat elérni, vagy akár a 200 napos mozgóátlag fölé sem tudunk visszatérni, akkor komolyabb piaci turbulenciákra lehet számítani. A 200 hetes mozgóátlag alatti helyzet pedig már nem nyújt védelmet, ami fokozott óvatosságot igényel a befektetők részéről.

A címlapkép forrása: Portfolio.

Ez a szöveg nem tekinthető befektetési tanácsadásnak vagy ajánlásnak. Kérjük, vegye figyelembe, hogy a jogi részletek alapos megértése elengedhetetlen.

Related posts