Trump vámjai a virágzó hadiipart is súlyosan érintik.

A Felszabadítás Napján bevezetett, majd ideiglenesen bizonyos esetekben felfüggesztet vám-saga az amerikai fegyveripart is nehéz helyzetbe hozza, a potenciális késések mellett drágulásra is számítanak a szakértők.

Az amerikai fegyveripar nem először a Felszabadítás Napján találkozott a vámok kérdésével. Trump adminisztrációja már az elnöki beiktatást megelőző időszakban is kiemelt figyelmet fordított olyan kulcsfontosságú iparágakra, amelyeket szeretnének visszahozni az Egyesült Államokba. A célzott ágazatok között szerepel a védelmi ipari ellátási lánc, ahol a vámok az acélra, vasra, alumíniumra és rézre vonatkoznak; a kritikus orvosi ellátás, amely magában foglalja a fecskendőket, tűket, injekciós üvegeket és gyógyszeripari anyagokat; valamint az energiatermelés, ideértve az akkumulátorokat, ritkaföldfém-ásványokat és napelemeket is. Az amerikai elnök a vámokat második ciklusának középpontjába helyezi, és olyan tényezőként kezeli őket, amelyek hatással vannak a gazdasági, diplomáciai és bevándorlási kérdésekre egyaránt.

2025. február 10-én az amerikai elnök aláírta az acél- és alumíniumimportra kivetett 25%-os vámot szabályozó rendeleteket. Ezek a nyersanyagok alapvető fontosságúak a fegyvergyártásban, és közvetlen hatással vannak az Egyesült Államokban működő kézi- és lőfegyveriparra. A vámok bevezetése, akár külön-külön, akár együtt, jelentős terhet róhat a fegyveripar szereplőire, mivel várhatóan megemelik a fegyverek és a hozzájuk kapcsolódó kiegészítők árait. Ez különösen aggasztó időszakban történik, amikor a lőfegyvereladások csökkenő tendenciát mutatnak, és a vásárlók már így is érzik az infláció hatásait.

Az amerikai vámprogram az eredeti formájában mindenképp megdrágította volna az amerikai fegyverek gyártását is, beleértve azokat a nemzetközi összefogásban fejlesztett fegyverekét is, amiket az USA valódi riválisa, Kína ellenében építgetnek. Ilyen például az Egyesült Királysággal és Ausztráliával közösen fejlesztett tengeralattjáró-projekt is. Most az elnök 75 ország esetében kilencven napra felfüggesztette a giga-vámokat, de az iparág főszereplőinek kisagyában valószínűleg ott maradt a kérdés, mikor változik ez meg.

Related posts