Káprázatos felvételeken bontakozik ki az őszapó család mindennapjainak varázslatos világa | Sokszínű vidéki élet

Különleges fényképek segítségével nyomon követhetjük az őszapók izgalmas fészeképítési folyamatát, valamint a fiókák elindulását a nagyvilágba.

A természet varázslatos kalandokat és felejthetetlen pillanatokat tartogat mindazok számára, akik figyelmesen és kíváncsian fedezik fel rejtett ösvényeit.

Németh Zsolt, akit már korábban bemutattunk portálunkon, egy igazán különleges élményben vett részt, amely nem mindennapi lehetőség a legtöbb ember számára.

A fészek építésétől kezdve egészen a fiókák első repüléséig figyelemmel kísérhettem az őszapó család mindennapjait. Tisztes távolságból, zavarás nélkül szemléltem a párt, hiszen ilyenkor nem érdemes őket zavarni. A fészkelési és fiókanevelési időszak különösen érzékeny, és ha megijednek, akár el is hagyhatják az otthonukat, hogy egy másik, biztonságosabb helyen kezdjenek új életet.

Zsolt izgalmas részletekbe bocsátkozott, amikor a Sokszínű vidék felfedezéséről mesélt.

Az őszapók fészeképítési időszaka március elején kezdődik, amikor is nekilátnak a fészkük megalkotásának. E folyamat során azonban gyakran szembesülnek a természet viszontagságaival: az erős szélviharok, a váratlan havazások és a zord, hideg esők könnyen tönkretehetik a munkájuk gyümölcsét. Emiatt nem ritka, hogy április végén és májusban is új fészkek építésével találkozunk, melyek mindegyike pótköltés. A költési időszakuk jellemzően csak egyszer történik meg egy évben, általában április első vagy második felében.

Az őszapó pár egészen különleges fészket épít kis családjának, mely egy teljesen zárt, ovális alakú hajlék, amelynek a belsejébe csak egy kicsi, tollakkal fedett nyílás vezet. A hím és a tojó közösen építi meg szerelmük nyoszolyáját, melyhez mohát, zuzmót, pók- és hernyófonalat, birkagyapjút és tollakat használnak fel. Az odú fala vékony, a vastag tollbélés teszi vastagabbá és szilárddá. A bejáratot is lezárják néhány nagyobb tollal, amelyek akkor is visszahajlanak, amikor a szülők ki-be járnak rajta. A fészek külsejét zuzmók sokaságával fedik be, hogy tökéletesen eggyé váljon az építmény a környezetével. Így próbálják álcázni, a rájuk leselkedő, fészekrabló ragadozók elől.

Az őszapó párok nagyon összetartó madarak, akik minden pillanatban hangjelzésükkel tartják egymás között a kapcsolatot. Ez alól nem kivétel a fészeképítés időszaka sem. A mesterein megépített otthonuk munkálataiban a tojó és hím is részt vesz. A pár mindig egyszerre érkeznek az épülő fészekhez, majd miután beépítették a csőrükben hozott anyagot, együtt is távoznak. Mindig megvárják egymást. Ez az összetartás a fiókák etetésénél is megfigyelhető, sőt egész életüket a szoros családi és csapaton belüli kapcsolat jellemzi.

A gyakori fészekkárosodás következtében a madarak többször is próbálkoznak új fészek építésével. Ha ezek az új fészkek is veszélybe kerülnek, gyakran más, fiókáikat etető párokhoz csatlakoznak. Ennek eredményeként nem meglepő, hogy előfordul, hogy akár két vagy három pár is közösen nevel fel egy fészekalj fiókát.

Az őszapó tojásainak száma általában 9 és 11 között mozog, de nem ritka, hogy 12 tojásból álló fészekalj is kialakul. A kotlás időszaka, amely 12-13 napot ölel fel, csak az utolsó tojás lerakása után kezdődik. A fiókák 15-16 nap elteltével repülnek ki a fészekből, és a család együtt marad egészen a tavaszi hónapokig.

A fiókák etetése során az őszapó főként zöld és barna színű hernyókat, lepkéket, apró ormányosbogarakat és hártyásszárnyúakat választ. Emellett pókok is gazdagítják az étlapját. Télen viszont a magvakra vált, így változatos táplálkozásával biztosítja fiókái egészségét.

Az őszapók a legbájosabb kis jószágok közé tartoznak, arcvonásaik pedig egyenesen elbűvölőek. Testük kerekded formája olyan, mint egy apró labdácska, csupán hosszú farkuk ad némi illúziót a méretükről, hiszen valójában egészen picinyek. Ezek a madarak hihetetlenül gyengédek egymás iránt; sokszor láthatjuk őket, amint szorosan összebújva pihennek, szárnyaikkal óvatosan betakarva egymást, mintha csak a világ minden gondját el szeretnék felejteni.

Soha nem ismernek megállást, csak ritkán találnak egy-egy pillanatot a pihenésre. Hajnalhasadástól naplementéig szüntelenül mozognak, bújkálnak és kutatnak, szinte lebegnek a levegőben. A legvékonyabb ágak csúcsán olyan bemutatókat tartanak, mintha a legképzettebb artista lennének.

Az alábbi galériában lenyűgöző felvételek segítségével követhetjük nyomon az őszapók fészeképítési folyamatát, valamint a fiókák izgalmas fészekhagyó kalandját.

Német Zsolt, a mókusok és madarak elkötelezett barátja, hobbifotósként szenvedélyesen örökíti meg a természet csodáit. Az idei évben igazán különleges élményben volt része, hála a mókusoknak. Egészen közelről nyerhetett bepillantást Maxi, a mókus izgalmas fészeképítési folyamatába. De nemcsak a fészek készítése volt figyelemre méltó, hanem az a varázslatos hely is, ahol az új otthon készült – egy igazi kis természetes csoda.

Related posts