Tuzson Bence az áldozatsegítés fontosságát hangsúlyozza, kiemelve annak példaértékű jellegét. Az áldozatok támogatása és védelme elengedhetetlen a társadalom számára, és a politikai vezetők felelőssége, hogy ezt a területet megfelelően kezeljék.

Azt állítja: az internetes bűncselekmények áldozatai számára is van lehetőség a támogatásra.

A Magyar Nemzetnek adott nyilatkozatában Tuzson Bence kijelentette, hogy 2025 végére minden megyeszékhelyen létrejön egy áldozatsegítő központ. Ezekben a központokban minden bűncselekmény áldozata számára elérhető lesz a szükséges támogatás. Az igazságügyi miniszter hangsúlyozta, hogy a bűnüldözés egyre hatékonyabbá válik, és az elmúlt tíz évben a bűncselekmények száma drámai mértékben csökkent. Ugyanakkor kiemelte, hogy rendkívül fontos, hogy a sértettek megfelelő segítséget kapjanak.

Fontos, hogy az állam figyelmet fordítson az áldozatok támogatására, hiszen ez a felelőssége is. Az elmúlt évtized során jelentős előrelépéseket tettünk ezen a téren.

Tuzson Bence szerint az áldozatsegítő központok szakemberei segíteni tudnak lelki, anyagi ügyekben, de ügyintézésben is. Folyamatosan szigorítják a jogszabályokat. Emlékeztetett rá, hogy a lúgos orvos áldozatával, Renner Erikával három módosításban állapodtak meg, de az áldozatsegítő központok vezetőitől is érkeztek olyan javaslatok, amelyekkel foglalkozni kell, ezekből is születhetnek törvényjavaslatok.

Az online bűncselekmények áldozatai számára nyújtott segítség nem csupán a pénzügyi veszteségekkel küzdőknek szól. A támogatás kiterjed azokéra is, akik más jellegű károkat szenvedtek el, legyen szó adatlopásról, identitáscsalásról vagy pszichológiai következményekről. Mindenki megérdemli a támogatást és a megfelelő útmutatást a gyógyuláshoz.

Akiket más formában sújtottak, például valamilyen virtuális abúzus áldozatai lettek.

Amikor miniszteri posztot töltött be, az egyik legfontosabb célkitűzése az volt, hogy a jog eszközeivel mindent megtegyen a bajba került emberek védelme érdekében, és határozottan fellépjen az online csalásokkal szemben. Ezek a bűncselekmények rendkívül sürgető helyzeteket teremtenek, ahol még a legkisebb időintervallumok is döntő fontossággal bírnak.

Tuzson Bence véleménye szerint az áldozatsegítő program hatékonysága szoros összefonódásban áll a széleskörű egyeztetések lebonyolításával. Ehhez elengedhetetlen, hogy bevonjuk az áldozatsegítő civil szervezeteket is, hiszen ők kulcsszerepet játszanak a program sikerében.

Az áldozatokkal általában a rendőrök találkoznak először.

A miniszter véleménye szerint a rendőrséggel való együttműködés az utóbbi időszakban rendkívüli mértékben felerősödött.

A tavalyihoz képest megduplázódott azoknak az eseteknek a száma, amikor a rendőrség az áldozatokat átirányította az áldozatsegítő központokba. Fontos hangsúlyozni, hogy nem a bűncselekmények, hanem az orvosolt esetek száma nőtt.

A miniszter szerint a magyar kártalanítási rendszerrel ellentétben az európai országok nagy részében az állam nem avatkozik be.

Természetesen elengedhetetlen, hogy az elkövetőt felelősségre vonjuk. Ugyanakkor fontos, hogy az áldozatokra úgy tekintsünk, mint akik sürgős támogatásra szorulnak. Ezt a támogatást a társadalomnak és az állami intézményeknek kell biztosítania. Az áldozatok gyakran olyan helyzetben találják magukat, ahol nem képesek hatékonyan fellépni az elkövetővel szemben, így a segítségnyújtás kulcsfontosságú.

Külön felhívta a figyelmet rá, hogy létezik egy áldozatsegítő vonal (06-80-225-225), amelyen be lehet jelenteni, ha valaki áldozattá válik.

Related posts