Az orosz hadiipar valóban jelentős ugrást tett, és most titkos támogatás érkezik Moszkvába egy globális nagyhatalomtól. A helyzet izgalmas fordulatokat tartogat, és ez a háttérfinanszírozás új dimenziókat nyithat az orosz fegyverkezési programok számára.

Oroszország máris jelentős növekedést mutatott a dróngyártás terén, hiszen a 2025-re kitűzött célt háromszorosára emelte. Mihajil Misusztyin orosz miniszterelnök bejelentése szerint ezt a fellendülést a gyártók és innovációs vállalatok számára biztosított fokozott állami támogatásnak köszönhetjük – számolt be róla a Kyiv Post.

Az amerikai Institute for the Study of War elemzőház (ISW) kutatói szerint a megnövekedett orosz nagy hatótávolságú dróngyártás teszi lehetővé Oroszország számára az ukrajnai civil célpontok elleni éjszakai támadások fokozását. Az orosz erők emellett a Sahed-típusú drónokat az ukrán frontvonalak elleni csapásokba is integrálták. Az elemzők kiemelték, hogy a gyártásban kulcsfontosságú szerepet játszik a Kínából érkező mérnöki szaktudás, és megjegyezték, hogy kínai gyártású alkatrészeket találtak ezekben a pilóta nélküli repülőgépekben.

Az ukrajnai Frontelligence Insight legfrissebb adatai szerint az orosz hadsereg eddig összesen 28 743 Sahed-drónt indított Ukrajna teljes körű inváziója óta, és ennek a mennyiségnek a 10 százaléka, azaz 2 736 drón, mindössze 2025 júniusában került bevetésre. A szervezet becslései alapján Oroszország február és április között napi átlagban 60,5 Gerány drónt gyártott, ami havonta körülbelül 1 850 drónnak felel meg. Olekszandr Szirszkij, Ukrajna főparancsnoka, keddi nyilatkozatában bejelentette, hogy…

az orosz erők 1,6-szor több rakétát és drónt indítottak Ukrajna ellen 2025 júniusában, mint az előző hónapban.

A Bloomberg jelentése szerint 2023 májusában egy orosz küldöttség Kínába látogatott, ahol együttműködést alakított ki egy helyi egyetemmel, ezzel megalapítva az Aero-HIT dróngyártó üzemet Habarovszkban. Az Aero-HIT a közelmúltban 7,1 milliárd rubeles (hozzávetőlegesen 90 millió dolláros) támogatási kérelmet terjesztett elő az orosz Védelmi Minisztériumnál. A létesítmény célja, hogy 2025-re havi 10 000 drón előállítására legyen képes, és tervezik ezt a számot a következő év folyamán tovább növelni. A Bloomberg hangsúlyozza, hogy az Aero-HIT és a kínai mérnökök közötti együttműködés alapvető szerepet játszik a "Velesz" FPV-drónok nagy mennyiségű gyártásában, amelyeket az orosz hadsereg jelentős mértékben alkalmaz a herszoni térségben.

Az ukrán katonai hírszerzés (HUR) a Radio Svobodának nyilatkozva közölte, hogy az orosz gyártású Gerány típusú drónok alkatrészeinek 60-65 százaléka kínai eredetű. Az ukrán biztonsági szolgálat (SzBU) szintén jelentette, hogy a fővárosban talált Gerány drón maradványaiban a kínai Suzhou Ecod Precision Manufacturing Company által gyártott alkatrészeket találtak. Szerhij "Flash" Beszkresztnov elektronikai és rádióelektronikai hadviselési szakértő kedden arról számolt be, hogy az ukrán erők új típusú kínai wifi-routert figyeltek meg az orosz Gerbera drónokra telepített rádiómodemeken.

Related posts