Meglepetés a német ipar színpadán: a cégek egyre inkább elkerülik a merész lépéseket.

Május hónap során a német gyáripari megrendelések 1,4%-kal zsugorodtak az előző havi adatokhoz viszonyítva, ami január óta először jelez visszaesést – tájékoztatott a német statisztikai hivatal.

A Bloomberg jelentése szerint az ipari megrendelésállomány csökkenésének legfőbb oka a belföldi befektetési javak iránti kereslet drámai, 12,7 százalékos visszaesése. Eközben az összes hazai megrendelés is 7,8 százalékkal csökkent, ami tovább súlyosbítja a helyzetet.

A gyártók körültekintően járnak el, hiszen a német gazdaság jelentősen támaszkodik az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi kapcsolatokra. A közelgő vámhatáridő fényében pedig nem vállalnak kockázatosabb beruházásokat.

Bár a külföldi megrendelések 2,9%-os növekedést mutattak, a cégek – például a Continental és a Merck – aggasztó kilátásokról számoltak be, miközben más vállalatok gyárak bezárására és munkavállalók leépítésére kényszerülnek.

A gazdasági minisztérium szerint a trendek hosszabb távon javulnak, de a kereslet továbbra is ingadozó a kereskedelmi és geopolitikai bizonytalanságok miatt. A Bundesbank szerint egy sikeres EU-USA alku esetén idén még stagnálás várható,

2027-re várhatóan 1,2%-os növekedés valósulhat meg, amit elsősorban az infrastrukturális és védelmi beruházásoknak köszönhetünk.

A feldolgozóipar konjunktúraindexe már három éve folyamatos csökkenést mutat, ám a vállalatok fokozatosan nekikezdenek a termelés újraindításának. Reménykednek abban, hogy a kormány végre mozgásba hozza az ígért gazdaságélénkítő intézkedéseket.

A két ország erős gazdasági kapcsolatai miatt Magyarországnak is intőjel, ha a német gyártók megrendelés-visszaesésről számolnak be.

Related posts