Az európai gazdaság két meghatározó szereplője vegyes képet mutat, tükrözve a kontinens komplex és sokszínű gazdasági táját.

A ma reggel közzétett beszerzésimenedzser-indexek szerint a német gazdaság stabil bővülés előtt áll, míg Franciaországban a piaci szereplők a gazdasági zsugorodás jeleit észlelik. A jövőbeli kilátások szempontjából a legfőbb kockázatot a kereskedelmi háború jelenti, melynek kimenetele az európai-amerikai tárgyalásokon dőlhet el, és ez hosszú távon is jelentős hatással lehet a növekedési lehetőségekre.
A Hamburg Commercial Bank (HCOB) ma reggel nyilvánosságra hozta a német és francia gazdaság jövőbeli kilátásait tükröző beszerzésimenedzser-indexeket.
A francia feldolgozóipari index augusztusban 48,4 pontra emelkedett a júniusi 48,1-hez képest, míg a szolgáltatási index 49,6-ról 49,7-re nőtt ugyanebben az időszakban. A kompozit index júliusban 49,6 ponton állt az előző havi 49,2 pont után. Az 50 pont alatti értékek a gazdasági szereplők pesszimista várakozásaira utalnak.
Németország gazdasági helyzete szempontjából figyelemre méltó, hogy a bővülést jelző 50 pontos küszöb felett teljesít a szolgáltatószektor, valamint a szélesebb gazdasági teljesítményt tükröző beszerzésimenedzser-index is. A szolgáltatószektor júniusi 49,7 pontos értékét követően júliusban már a lélektani határt is átlépte, 50,1 pontra emelkedve. A kompozit index, amely a gazdaság egészét fogja össze, a júliusi 50,4 pont után augusztusban is 50 pont felett maradt, 50,3 pontra javulva. A feldolgozóiparban a hangulat továbbra is borongósabb, de a júliusi 49,2 pont már egy kis növekedést mutat a megelőző hónaphoz képest, amely 49 pont volt. Az adatok mindkét országban összhangban állnak a piaci várakozásokkal, csupán a német szolgáltatószektor kilátásai nyújtottak egy apró, de kedvező meglepetést.
Ez a helyzet azt jelzi, hogy a német és francia gazdasági szereplők mindkét oldalon egyaránt kétségekkel tekintenek a jövőbe. A megkérdezettek körében szinte pontosan fele-fele arányban oszlik meg a bővülés és a visszaesés várakozása mindkét ország esetében. Németországban kissé derűlátóbbak a kilátások, de a gazdasági hangulat drámai változására egyik országban sem mutatkoznak egyértelmű jelek.
Az adatok világosan rámutatnak az európai gazdaságot fenyegető kihívásokra, amelyek közül a vámháború és az Amerikai Egyesült Államokkal zajló kereskedelmi tárgyalások kiemelkednek a legfontosabbak között.
Jelenleg is folyamatban van a két fél közötti egyeztetés, azonban a hírek alapján az Egyesült Államok nem igazán hajlandó kompromisszumokra, ami azt jelenti, hogy a korábban bejelentett 30 százalékos vámok akár érvényben is maradhatnak. Ha a legrosszabb forgatókönyv valóra válik, az jelentős mértékben akadályozhatja az európai gazdaság növekedését. A növekedési kockázatok a további kamatcsökkentés irányába terelhetik a döntéshozókat, ezért az Európai Központi Bank (EKB) mai kamatdöntő ülése különösen izgalmasnak ígérkezik.
A francia hírekre erősödéssel, a németre gyengüléssel reagált az euró, mely jelenleg az 1,176-os szint közelében van a dollárral szemben.