Budaörsön súlyos környezeti károk keletkeztek, miután vegyszerek felhasználásával zárták le a védett növény- és állatfajok élőhelyét. A területet egy új lakópark építésének szándékával támadják, ami komoly aggodalmakat kelt a helyi ökoszisztéma jövője mia

Az utóbbi évek során a területen számos alkalommal tapasztaltunk természetvédelmi szempontból aggasztó eseményeket.
Hatalmas kárt okoztak azok az ismeretlenek, akik valamilyen vegyszerrel, feltehetően nagy mennyiségű gyomirtóval locsoltak le Budaörs Kamaraerdő felőli részén egy különleges növény- és állatfajoknak élőhelyt adó területet - írja a Telex. A portál már május végén beszámolt az esetről, akkor több milliós természetvédelmi kárt tippeltek, de végül sokkal súlyosabb lett az eredmény, a nemzeti park kárfelmérése szerint 2421 védett növény pusztult el, vagy károsodott.
A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság (DINPI) természetvédelmi őrei 2022 tavasza óta már négy természetkárosítást észleltek a Szajkó utcában, amely építési területként szerepel a budaörsi nyilvántartásban, de tulajdonosai a védett természeti értékek miatt évek óta nem tudják elkezdeni az oda tervezett lakópark megépítését. 2022 tavaszán engedély nélkül végzett cserjeirtás történt, egy évvel később pedig engedély nélkül, munkagépekkel vonultak fel a területre, hatalmas pusztítást okozva a gyepben. Fél évvel később pedig megtörtént az első gyomirtózás, az okozott kár milliós nagyságrendű volt, rendőrségi és hivatali eljárások is indultak. Idén tavasszal újra vegyszerrel kezelték a beruházási terület nagyjából ötödét, 1,7 hektárnyi területet.
Számos védett növényfaj, mint például a délvidéki árvalányhaj és az árlevelű len, tűnt el tömegesen, míg a terület különleges kincse, a 12 fokozottan védett piros kígyószisz is elpusztult. Ez a növényfaj a földtörténeti múltból maradt ránk, és mára csak szigetszerű helyeken találkozhatunk vele. Emellett fokozottan védett állatfajok élőhelye is súlyosan károsodott vagy teljesen eltűnt, holott a természetvédelmi törvény világosan kimondja, hogy tilos a védett állatfajok élőhelyét bármilyen módon károsítani.
A DINPI természetkárosítás miatt feljelentést tett, és tájékoztatták a Pest Vármegyei Kormányhivatal Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Főosztályát is. Azonban a rendőrség még nem kereste őket, és a Telex kérdésére is csak annyit válaszolt a rendőrség, hogy a feljelentést megkapták, büntetőeljárás folyik, amelynek részleteiről további információt nem hozhatnak nyilvánosságra. A kormányhivatal annyit közölt, hogy a jogszabályok értelmében a büntetőeljárás végéig fel kell függeszteniük az eljárásukat.
A Kamara Park Házak Kft. a természetkárosítással sújtott terület tulajdonosa, ám a Telex megkeresésére nem reagált arra a kérdésre, hogy értesültek-e a kárfelmérés eredményeiről, illetve tettek-e feljelentést az ügyben. Korábban a cég képviselői jelezték, hogy nem tudnak a tulajdonukban lévő területet érintő természetkárosításról. Tárai Dávid ügyvezető igazgató azonban hozzáfűzte, hogy már évek óta folyamatos kapcsolatban állnak a Fővárosi Kormányhivatallal, a területükön található természeti értékek áttelepítése érdekében.