Fontos odafigyelni a hangfelvételek készítésére, mivel a NAIH jelentős iránymutatásokat tett közzé ezzel kapcsolatban.
Az általános adatvédelmi rendelet (GDPR) alapján a természetes személy hangja, valamint az arról készült felvétel, s az ezzel végzett bármely művelet - például a hangfelvétel készítése, felhasználása, nyilvánosságra hozatala - adatkezelésnek minősül - hangsúlyozta szerdai közleményében a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság (NAIH).
A NAIH a közelmúlt magyarországi eseményei és a folyamatban lévő ügyek hátterének figyelembevételével tette közzé legfrissebb állásfoglalását. A közleményben kifejtették, hogy...
Ritkán, de előfordulhat, hogy egy különösen fontos közérdek ütközik a magánélet védelmével. Mindazonáltal a hatóság határozottan hangsúlyozza, hogy ez a kivétel nem csorbíthatja a magánszféra védelmét szolgáló alkotmányos garanciákat, amelyek alapvetően érvényesek.
Az adatkezelő alapvető felelőssége, hogy alaposan és körültekintően mérlegelje az adatkezelés minden aspektusát, biztosítva ezzel a tisztességes és elszámoltatható eljárásokat.
Úgy fogalmaz a közlemény, hogy a tisztességtelen, leplezett hangfelvételek készítésének és felhasználásának adatvédelmi, polgári jogi és büntetőjogi jogkövetkezményei mellett az emberi méltósághoz fűződő jogot is sértheti. Emellett a szabad és nyitott emberi kommunikációt is korlátozza, erodálja, továbbá rombolja a közbizalmat és aláássa a társadalmi érintkezés és párbeszéd általánosan elfogadott alapvető kereteit.