A túlzott alvás figyelmeztető jele lehet egy súlyos, visszafordíthatatlan betegségnek.
A Warwicki Egyetem kutatása alapján a túlzott alvás akár súlyos egészségügyi problémákra is figyelmeztethet.
Reméljük, hogy az éjszaka kellemesen telt, és sikerült jól kipihennie magát. Érdemes azonban tudni, hogy egy friss kutatás szerint a rendszeres bealvás jele lehet néhány komoly betegség, például az Alzheimer-kór korai tüneteinek. A tudósok arra a megállapításra jutottak, hogy azok, akik átlagosan körülbelül hét órát alszanak, a legkevésbé érintettek aggasztó egészségügyi problémákkal. Ezzel szemben, akik ennél több időt töltenek az alvásra, nagyobb valószínűséggel tapasztalják a kognitív hanyatlást, valamint szív- és cukorbetegségeket. Azok, akik viszont kevesebb mint hét órát alszanak, gyakrabban küzdenek rossz hangulattal, fáradtsággal, valamint izom- és csontegészségi problémákkal - számolt be róla a Daily Mail.
Itt találod a legújabb híreket!
Az agyi szkennelések során kiderült, hogy azoknak, akik csak rövid ideig alszanak, az agyuk érzelmekkel összefüggő területein zsugorodás tapasztalható. A kutatók szerint ez a jelenség összefüggésben áll a rossz hangulattal, amelyet ezeknél a betegeknél megfigyeltek. A szakértők az eredményeket "fordulópontnak" tekintik az alvás és az egészség közötti kapcsolat mélyebb megértésében.
A Warwicki Egyetem által végzett kutatás során mintegy félmillió, 38 és 73 év közötti személy alvási szokásait vizsgálták. A kutatók megállapították, hogy a túlalvás jellemzően inkább az alapjául szolgáló egészségügyi problémák jele, semmint önálló ok.
A legújabb kutatások rámutattak arra, hogy a kilenc óránál hosszabb alvás potenciálisan az Alzheimer-kórhoz hasonló degeneratív agyi betegségek korai jelét jelentheti. A Warwicki tudósok viszont új megközelítést javasolnak: ha valaki rendszeresen több mint hét órát alszik, az akár súlyos egészségügyi kockázatokkal is járhat. Ezzel szemben azok, akik kevesebb mint hét órát alszanak, gyakran alváshiánytól szenvednek, amely különféle egészségi problémákhoz vezethet.
A szakemberek azt mondják, remélik, az eredményeik lehetővé teszik, hogy a betegségeket hamarabb észrevegyék, és gyorsan kezelési terveket is nyújthassanak az alvással bajlódóknak. A kutatás következő lépése az lesz, hogy megfigyeljék, hogyan változnak az alvási szokások az idő múlásával.
Ez a kutatás egy új megközelítést képvisel az alvás és az egészség közötti összefüggések megértésében. Célunk, hogy egy átfogó alvásegészségi profilt dolgozzunk ki, amely az emberi élet minden szakaszában értékes felismeréseket ad az egyének számára. Ezt Jianfeng Feng professzor, a Warwicki Egyetem biológusa és a tanulmány társszerzője emelte ki a Daily Mailnek adott interjújában.
Március 17. közeledtével elérkezik az alvás világnapja, amely remek lehetőséget kínál arra, hogy tudatosabban foglalkozzunk alvási szokásainkkal. Az alvás nem csupán a regenerálódás időszaka; rendkívül fontos üzeneteket hordoz az egészségünkről is. Használjuk ki ezt az alkalmat, hogy jobban odafigyeljünk éjszakai pihenésünkre és annak jótékony hatásaira!