Egy áldozat története indította el a főapát és a gyermekvédelmi szakemberek munkacsoportját, amely a katolikus egyházban eluralkodott elhallgatás kultúrájára kíván reflektálni. A céljuk, hogy megdöntsék a csendet, és biztonságosabb környezetet teremtsenek
A Gyerekasztal Munkacsoport a katolikus egyház gyermekbántalmazási ügyeinek feltárásával, szakemberek képzésével és tanulmányokkal párbeszédet kezdeményez az egyházon belüli szexuális visszaélések ügyében.
Csütörtökön elindul a Gyerekasztal Munkacsoport, amelynek küldetése, hogy pozitív változásokat hozzon a katolikus gyermekvédelem területén. Ez a kezdeményezés egyedülálló szakmai együttműködés keretein belül jött létre, és nemzetközi szinten is figyelemre méltó. A csoport tagjai között szerepelnek olyan fontos személyek, mint egykori áldozatok, gyermekjogi szakértők, újságírók és egyházi vezetők, akik mind elkötelezettek a gyermekek jogainak védelme iránt.
A munkacsoport szeretne csatlakozni a katolikus világban is terjedő szemlélethez és gyakorlathoz, amely a hibákkal való őszinte szembenézéssel, a múltbeli esetek szisztematikus feltárásával, összefoglaló jelentések készítésével, hatékony megelőző intézkedések bevezetésével, szakemberek képzésével járul hozzá a sebek gyógyulásához és újabb visszaélések megelőzéséhez.
A Munkacsoport sajtóközleményében hangsúlyozza, hogy elengedhetetlen egy átfogó országjelentés kidolgozása, amely nemcsak hogy számos országot közelebb hoz a valós helyzet megértéséhez, hanem lehetőséget teremt a társadalom szélesebb rétegei számára is a közös szembenézésre és gyógyulásra, túlmutatva az egyházi közösségeken.
Személyes találkozásokat, workshopokat, képzéseket és konferenciákat szerveznek egy olyan támákról, amelyről nehéz beszélni. Honlapjukon pedig már elérhető Gyurkó Szilvia kutatási jelentésének kivonatát, amely országokra lebontva mutatja be, milyen eredményei és milyen hiányosságai vannak a katolikus egyház gyermekvédelmi rendszereinek Kelet-Közép Európában.
"Szeretném, ha az elhallgatás kultúrája helyett a transzparens kommunikáció kultúrája erősödne"- mondja Hortobágyi T. Cirill pannonhalmi főapát.
"Korábbi áldozatként mélyen meggyőződésem, hogy a múlt sebei gyógyulásához és egy biztonságosabb jövő megteremtéséhez elengedhetetlen a párbeszéd és a felelősségvállalás. E csoport célja, hogy támogassa a magyar katolikus egyházat a visszaélések megelőzésében, valamint a helyes válaszok kidolgozásában. Az az álmom, hogy az áldozatok tapasztalatait és nézőpontjait figyelembe véve hozzájáruljak egy olyan egyház létrejöttéhez, amelynek alapértékei az átláthatóság, a biztonság és az igazságosság. Hiszek abban, hogy ezzel elősegíthetem egy felelősségteljesebb és emberségesebb egyházi közösség kialakulását" - nyilatkozik Pető Attila, gyermekvédelmi aktivista.