Zár alá helyezték a zalai borvidéket: igyekeznek megmenteni a szenvedő szőlőültetvényeket.

Zala vármegyében a szőlőültetvényeket sújtó aranyszínű sárgaság fitoplazmás fertőzése miatt teljes zárlatot rendeltek el. A gazdák számára kötelezővé vált a fertőzött tőkék azonnali kivágása és megsemmisítése, hogy megakadályozzák a betegség további terjedését.
A Zala Vármegyei Kormányhivatal Élelmiszerlánc-felügyeleti Osztálya közölte, hogy a pusztító betegség fő terjesztője az amerikai szőlőkabóca, amely rendkívül gyorsan fertőzi meg az ültetvényeket - számolt be róla a zaol.hu.
A vármegyében jelentős szabályozási intézkedések léptek életbe: a fertőzött területek köré 1 km-es fertőzött zónát és egy 3 km-es pufferzónát határoztak meg, ahol kötelező a rovarölő szerek alkalmazása. A karantén miatt szigorúan tilos szőlőnövényeket és ültetőanyagokat engedély nélkül szállítani, és az eszközök mozgását is szigorúan korlátozzák. A gazdáknak kötelezően el kell távolítaniuk a fertőzött tőkék, és azokat megsemmisíteniük kell. Ezen kívül, a kivágott tőkék helyén két évig tilos új ültetvényeket létesíteni.
Zalai szőlőtermelők közt hatalmas a csüggedés és elkeseredettség, több ültetvényen akár 30 százalékos a fertőzöttségi arány. Németh József borász azt nyilatkozta, hogy
a megelőzés a 24. órában van.
Az amerikai szőlőkabóca, mint a fertőzés legfőbb terjesztője, komoly fenyegetést jelent a szőlőültetvények számára. A hatékony védekezés érdekében a rovarölő szerek alkalmazását a vegetációs időszak alatt legalább három alkalommal szükséges elvégezni. Jelenleg sajnos nem áll rendelkezésre olyan növényvédő szer, amely közvetlenül képes lenne harcolni a szőlő aranyszínű sárgaságát okozó fitoplazma ellen. Ezért elengedhetetlen a fertőzött tőkék azonnali kivágása és megsemmisítése, hogy megakadályozzuk a betegség további terjedését. Ezen kívül fontos a szőlőültetvények rendszeres ellenőrzése és a megelőző intézkedések betartása is, hogy a jövőben minimalizáljuk a fertőzés kockázatát.
A Zala borvidék védelme érdekében elengedhetetlen az összefogás: ha a gazdák nem együttműködnek, akár végleg búcsút inthetnek a szőlőtermesztés örömeinek. A szakértők hangsúlyozzák, hogy a hatósági zárlatok, a kötelező permetezési intézkedések és az érintett tőkék kivágása mellett elengedhetetlen a határidők szigorú betartása is. Csak így lehet elkerülni a teljes pusztulást, és biztosítani a megye borvidékének fennmaradását.